BiznesINFO.pl Polska i Świat Kolejne zaskakujące odkrycie pod Smoleńskiem, badacze bardzo się zdziwili
Biznesinfo.pl

Kolejne zaskakujące odkrycie pod Smoleńskiem, badacze bardzo się zdziwili

29 sierpnia 2019
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Ekipa archeologiczna złożona z Rosjan i Francuzów dokonała w Smoleńsku odkrycia jednonogiego szkieletu pochodzącego najprawdopodobonbiej z XIX w. Szczątki te  najprawdopodobniej należą do francuskiego generała, jednego z najbliższych współpracowników Napoleona Bonaparte, Charles-Étienne\'a Gudina.

Smoleńsk wielkim cmentarzyskiem 

Pod Smoleńskiem w 1812 r. odbyła się bitwa wojsk francusko-polskich pod wodzą Napolona, który parł na Moskwę z próbującymi go powstrzymać oddziałami rosyjskimi. Pomimo tego, że bitwa zakończyła się taktycznym zwycięstwem Francuzów, to Napoleon okupił ją stratą jednego ze swoich najlepszych generałów.

Z przekazów kronikarskich wynika, że Gudin właśnie pod Smoleńskiem został trafiony rosyjską kulą armatnią, która uderzyła w jego nogę. Po amputacji w ranę niestety wdała się gangrena i Gudin umarł w 3 dni po feralnej potyczce. Francuska armia wycięła wtedy jego serce, które postanowiła przetransportować do Paryża. Reszta ciała generała została ntomiast pochowana na miejscu bitwy pod Smoleńskiem, a ślad po miejscu pochówku zaginął. Bardzo prawdopodobne, że został jednak odnalezniony.

Gudin w chwili śmierci miał 44 lata, a wstępna analiza kości wykazała, że należą one do mężczyzny w wieku pomiędzy 40 - 45 lat. Dokładne wyniki sekcji DNA jednak jeszcze się nie okazało, bo ciało zostało przetransporotwane do Moskwy, gdzie będzie dopiero dokładnie zbadane.

Źródło: o2.pl

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat