Polacy zmienili zdanie o elektrowni atomowej, 57 proc. popiera budowę. A Ty?
Większość Polaków chce elektrowni atomowej
Ministerstwo Klimatu poinformowało na Twitterze o wynikach sondażu, z którego wynika, że ponad połowa Polaków opowiada się za budową elektrowni atomowej w naszym kraju.
- Z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Klimatu wynika, że 57 proc. Polaków uważa, że budowa elektrowni jądrowej w Polsce jest potrzebna - czytamy na twitterowym profilu resortu klimatu. - Uruchomienie pozwoli na zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw energii do przemysłu i odbiorców - czytamy w dalszej części wpisu.
Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie resortu wynika, że budowy elektrowni atomowej w Polsce nie chce 20 proc. ankietowanych, zaś 23 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Portal Money.pl przywołuje wypowiedź szefa resortu klimatu Michała Kurtyki, który podczas spotkania z Jochenem Flasbarthem, sekretarzem stanu w Federalnym Ministerstwie Ochrony Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego Niemiec podkreślił, że polska transformacja energetyczno-klimatyczna wymaga akceptacji obywateli.
- Różnice między państwami członkowskimi pod względem wysiłków niezbędnych do osiągnięcia neutralności klimatycznej są nadal ogromne. Skuteczna transformacja energetyczno-klimatyczna wymaga akceptacji społecznej - powiedział Kurtyka.
DZISIAJ W GRZEJE:1. Potwierdzone: Rząd przyjął ustawę, Polacy zarobią więcej. Znamy już kwoty podwyżek2. Lekarka, która przerywała ciąże nie wytrzymała. Jednego przypadku nigdy nie zapomni
Polacy zmienili zdanie
Jeśli sondażowe dane przedstawione przez resort klimatu są prawdziwe, to pokazują one, że Polacy najwyraźniej zmienili zdanie w kwestii budowy elektrowni jądrowej, gdyż w dotychczasowych sondażach górą byli sceptycy. Pokazuje to chociażby sondaż SW Research dla “Rzeczpospolitej” sprzed dwóch lat, w którym aż 43 proc. respondentów sprzeciwiało się budowie elektrowni, zaś 36,7 proc. deklarowało się jako zwolennicy tego rozwiązania. Co piąty badany nie miał w tej sprawie zdania. Porównując te dane do liczb przedstawionych przez resort klimatu widać, że grono entuzjastów elektrowni atomowych wzrosło aż o 20 pp. Podzielacie opinie większości badanych?