Już 1 kwietnia rusza Spis Powszechny, największa taka akcja od wielu lat. Udział jest obowiązkowy
Z tego artykułu dowiesz się:
1 kwietnia rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań
Na jakie pytania nie musimy odpowiadać
Dla kogo będzie to kolejny w ostatnim czasie spis
Spis powszechny rusza 1 kwietnia
Już 1 kwietnia rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, będący najważniejszym badaniem statystycznym w Polsce. Spis taki przeprowadzany jest w naszym kraju raz na 10 lat, tym razem jednak będzie on prowadzony głównie przez internet. Spis będzie trwał do końca czerwca br. Musi wziąć w nim udział każdy, a kto tego nie zrobi zapłaci karę.
Celem Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań jak przypomina TVP jest zebranie szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficznej, a także o warunkach mieszkaniowych Polaków. Pojawią się pytania m.in. o pochodzenie, narodowość, wykształcenie i wyposażenie mieszkania. Można spodziewać się również pytania o wyznanie, ale nie trzeba na nie odpowiadać.
Jak wspomniano tym razem spis będzie prowadzony głównie przez internet. Specjalny formularz do samospisu ma zostać udostępniony na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Z zapowiedzi Urzędu wynika, że ma być prosty i intuicyjny, zaś aplikacja ma na bieżąco sygnalizować, czy rubryka została wypełniona poprawnie.
Choć Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań ma odbywać się przede wszystkim przez internet, to jak zauważa TVP, przewidziano jeszcze dwie uzupełniające formy spisu. Chodzi o wywiad telefoniczny i bezpośredni wywiad, który zostanie przeprowadzony przez rachmistrza.
- Szacujemy ludność Polski na około 38 milionów ludzi i proszę sobie wyobrazić, że my teraz te 38 milionów chcemy spisać. To olbrzymie przedsięwzięcie – mówił w rozmowie z TVP Bydgoszcz dr Dominik Rozkrut, prezes GUS.
Rolnicy też wezmą udział w Spisie Powszechnym
Warto zauważyć, że dla niektórych mieszkańców naszego kraju będzie to kolejny spis w ostatnim czasie. Mowa tu o rolnikach, którzy jesienią zeszłego roku musieli zmierzyć się ze spisem rolnym, który jak już informowaliśmy objął 1,5 mln gospodarstw w Polsce.
Mimo udziału w tamtym spisie, rolnicy będą musieli wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań, gdyż pojawią się w nim pytania dotyczące innych sfer życia.
Tymczasem w czwartek zakończył się przetarg dotyczący agencji, której poszukuje GUS celem przeprowadzenia kampanii informacyjno – promocyjnej Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Urząd jak podaje serwis Wirtualne Media chce przeznaczyć na kampanię prawie 15 mln zł.
Przetarg jak podaje portal podzielono na dwie części. Pierwsza dotyczy produkcji spotów reklamowych i filmu instruktażowego, zakupu czasu antenowego i emisji spotów w telewizji i radiu, a także zakupu czasu antenowego do lokowania wiedzy eksperckiej ekspertów statystyki publicznej w programach informacyjnych i lifestylowych. Celem tej części jest promocja spisu powszechnego. Z kolei część druga obejmuje opracowanie materiałów, zakup powierzchni reklamowej i publikacje reklam i artykułów sponsorowanych w prasie ogólnopolskiej i lifestylowej w wydaniach papierowych. Jeśli dany tytuł posiada powiązany z nimi portal internetowy, to artykuł sponsorowany powinien być zamieszczony również na tym portalu.