Spółka CPK zabrała głos ws. wywłaszczeń. Ci właściciele nieruchomości dostaną odszkodowanie
Projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi sporo emocji i zainteresowania. To inwestycja o strategicznym znaczeniu zarówno dla kraju jak i dla mieszkańców regionów, w których ma powstać ten węzeł komunikacyjny. Spółka CPK zabrała głos w sprawie odszkodowań i wywłaszczeń. Okazuje się, że właściciele nieruchomości zostali wprowadzeni w błąd.
Realizacja inwestycji wartej miliardy
Projekt CPK ma na celu stworzenie nowoczesnego, zintegrowanego systemu transportowego w Polsce. W ramach inwestycji między Łodzią a Warszawą ma powstać centralne lotnisko, plan zakłada również budowę Kolei Dużych Prędkości.
Planowo lotnisko z terminalem pasażerskim ma być przystosowane do obsługi około 34 milionów pasażerów rocznie i prawdopodobnie znacznie funkcjonować od 2032 roku. Pod koniec 2024 roku rząd przyjął Program Wieloletni CPK, w którym zawarto gwarancję finansowania w wysokości ponad 131 miliardów złotych. Spółka ogłosiła już pierwsze przetargi.
Z perspektywy właścicieli nieruchomości ważny jest Program Dobrowolnych Nabyć, czyli program służący do pozyskiwania ziemi pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Niedawno pojawiły się informacje dotyczące zmiany sposobu wycen nieruchomości, warunków nabycia, a także odszkodowań. Spółka CPK poinformowała, że były błędne i zamieściła sprostowanie.
Wywłaszczenia pod CPK
Jak poinformowało CPK wartość każdej nieruchomości będzie określana przez niezależnych rzeczoznawców na podstawie operatów szacunkowych. Jeśli chodzi o Lotniskowy Program Dobrowolnych Nabyć, spółka będzie pozyskiwała nieruchomości z obszaru położonego na zachód od Warszawy, leżące między miastami Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki i Sochaczew.
Natomiast osoby przystępujące do Kolejowego Programu Dowolnych Nabyć zyskają gwarancję sprzedaży swojej nieruchomości z uwzględnieniem bonusów na poziomie nawet 140 proc. wartości budynku. Ponadto każda transakcja jest przeprowadzana w indywidualny sposób, a właściciel nieruchomości będzie mieć zapewnione dodatkowe formy wsparcia między innymi takie jak pomoc rzeczowa przy przeprowadzce, rekompensata z tytułu utraty zdolności kredytowej, renta cywilna z powodu rezygnacji z działalności rolniczej czy, kursy zawodowe i szkolenia.
Jakiś czas temu pojawiły się doniesienia, że spółka zmieniła zasady wycen nieruchomości i z początkiem 2025 roku rozpoczęła wywłaszczenia, a w związku z tym, jeśli ktoś nie zawrze umowy z firmą odszkodowawczą przed przystąpieniem do procedury wywłaszczeniowej, nie będzie mógł prowadzić dalszych negocjacji z CPK.
Spółka CPK odniosła się do tych spekulacji i przedstawiła swoje stanowisko w sprawie wywłaszczeń.
Nieprawdziwe informacje w sprawie odszkodowań
Reagując na niepokojące doniesienia spółka CPK zamieściła komunikat dementujący spekulacje wycen firm odszkodowawczych. W tym samym ogłoszeniu poinformowała również, na jakich zasadach będą przyznawane odszkodowania dla właścicieli nieruchomości.
Przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) stanowczo dementują nasilające się w ostatnim czasie pogłoski, jakoby spółka miała zmienić zasady wycen nieruchomości i oferować, w ostatnich miesiącach, korzystniejsze warunki nabycia. Informacja ta nie ma pokrycia w rzeczywistości, a sposób i warunki ustalania ich wartości pozostają niezmienne. Na będące w toku wyceny nie ma żadnego wpływu wydanie przez Wojewodę Mazowieckiego decyzji lokalizacyjnej dla CPK w styczniu br. — poinformowano w komunikacie.
Przedstawiciele CPK zwracają uwagę mieszkańcom, którzy chcą skorzystać z PDN, by nie podejmowali decyzji pod presją czasu i działali w oparciu o sprawdzone informacje. Poinformowano również o tym, że negocjacje w ramach tzw. postępowania odszkodowawczego nastąpią dopiero po wydaniu ostatecznej decyzji lokalizacyjnej. Natomiast terminy zostaną ogłoszone kiedy właściciele nieruchomości otrzymają zawiadomienie o tym, że decyzja lokalizacyjna jest ostateczna. Wypłata odszkodowania jest niezależna od faktu złożenia odwołania od decyzji lokalizacyjnej.
CPK stanowczo sprzeciwia się sugestiom, że proces wywłaszczeniowy jest nastawiony na wykorzystywanie niewiedzy właścicieli nieruchomości, a jedyną gwarancją ich sprawiedliwego potraktowania jest zatrudnienie firmy odszkodowawczej. “Doradcy” nie mają żadnego wpływu na procesy wywłaszczenia oraz ustalania wysokości i wypłaty odszkodowania. Decyduje o tym jedynie wynik postępowania administracyjnego prowadzonego przez wojewodę — dodaje CPK.
W związku z nasilającymi się niepokojącymi doniesieniami spółka uruchomiła w biurze terenowym w Buszycach dyżury. Można się na nie zgłaszać za pośrednictwem infolinii pod numerem 539 188 404.