Spotkanie biznesowe - kto kogo przedstawia? Kolejność jest ważna
Spotkanie biznesowe - kto kogo przedstawia? Prawidłowa prezentacja osób w biznesie pomiędzy klientami, partnerami i współpracownikami to bardzo ważna umiejętność. Znajomość tej sztuki pozwoli uniknąć faux-pas.
Spotkanie biznesowe - kto kogo przedstawia?
Według głównej zasady w biznesie, ranga, czyli hierarchia stanowisk jest najważniejsza. Osoba na wyższym stanowisku powinna pierwsza dowiedzieć się, z kim ma przyjemność rozmawiać. Będąc tym, który przedstawia sobie osoby, zwracamy się do niej i przedstawiamy osobę o niższej randze osobie, która pracuje na wyższym stanowisku. W przypadku osób o tej samej randze powinniśmy się posłużyć stażem pracy. Starszej osobie przedstawiamy młodszą. Na spotkaniach biznesowych nie powinno się stosować tradycyjnej zasady “mężczyzna kobiecie”.
Inaczej sytuacji wygląda na spotkaniu z klientem. Wtedy to on jest najważniejszy i to jemu przedstawiamy resztę osób.
Sztuka przedstawiania sobie osób
Jak dokładnie przedstawić jedną osobę drugiej?
Podaj imię i nazwisko osoby niższej rangi zwracając się ku osobie wyższej rangi. Dodaj formułkę “Chciałbym przedstawić”, “Poznaj proszę”.
Podaj stanowisko przedstawianej osoby (np. starszy programista), kilka najważniejszych rzeczy o niej, np. jakim zadaniem w firmie się zajmuje (przygotowuje aplikacje dla firmy XYZ) lub coś co łączy te dwie osoby (również gra w hokeja). Ułatwi im to późniejszą konwersację.
Nie wskazuj ręką na jedną, a potem drugą osobę. Zbyt duże gestykulowanie kojarzy się ze zdenerwowaniem.
Nie żongluj imionami i nazwiskami „Pani Anna Mazur, Pan Jan Kowalski. Pan Jan Kowalski, Pani Anna Mazur”.
undefined