Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Status osiedleńca jeszcze tylko przez miesiąc. 30 czerwca Polakom na Wyspach mija kluczowy termin
Radosław Święcki
Radosław Święcki 02.06.2021 02:00

Status osiedleńca jeszcze tylko przez miesiąc. 30 czerwca Polakom na Wyspach mija kluczowy termin

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 21.12.2020. Przylot samolotu z Londynu na warszawskie lotnisko Chopina. Z powodu pojawienia sie nowej odmiany koronawirusa od polnocy z 21 na 22 grudnia loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostana zawieszone. N/z ta
Jakub Kaminski/East News

Tylko do końca czerwca Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o status osiedleńca, co pozwoli im zachować prawa nabyte przed końcem okresu przejściowego po Brexicie. Jak wynika z danych brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych do tej pory wnioski w tej sprawie złożyło blisko milion polskich obywateli. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może ubiegać się o status osiedleńca

  • Co się dzieje, gdy nie spełnia się kluczowego warunku

  • Ile dotychczas złożono wniosków w tej sprawie

Status osiedleńca tylko do końca czerwca

W tym miesiącu minie dokładnie pięć lat od słynnego referendum w którym nieznaczna większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej. Brexit wiąże się z konsekwencjami m.in. dla licznego grona Polaków, ale też innych obywateli państw Unii Europejskiej mieszkających i pracujących na Wyspach.

Tylko do 30 czerwca osoby te mogą ubiegać się o status osiedleńca, bądź tymczasowy status osoby osiedlonej, by zachować prawa nabyte przed końcem okresu przejściowego po Brexicie (upłynął on 31 grudnia 2020 roku) i móc legalnie mieszkać w Wielkiej Brytanii. 

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, do końca tego miesiąca wnioski w tej sprawie mogą składać jedynie osoby, które przebywały w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego.

By uzyskać status osiedleńca trzeba (nieprzerwanie) mieszkać w Wielkiej Brytanii minimum 5 lat. Co z osobami, które nie spełniają tego wymogu? Zazwyczaj otrzymują one status osoby tymczasowy status osoby osiedlonej. 

Z danych brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych które przytacza PAP wynika, że dotychczas wniosek o status osiedleńca w Wielkiej Brytanii złożyło ponad 911 tys. Polaków.  

Wyniki te mogą zaskakiwać, gdyż jak zauważa Agencja to więcej niż szacowana przez brytyjski odpowiednik naszego GUS-u liczba Polaków faktycznie mieszkających w Wielkiej Brytanii. Owe szacunki wskazują, że pod koniec czerwca ubiegłego roku na Wyspach mieszkało prawie 3,5 mln obywateli Unii Europejskiej, w tym 815 tys. obywateli polskich. 

Blisko milion dotychczas złożonych wniosków  o status osiedleńca przez Polaków, to największa część z niemal 5 mln takich wniosków złożonych przez wszystkich obywateli uprawnionych państw. 

Z ponad 911 tys. wniosków złożonych przez Polaków, ponad 854 tys. zostało już rozpatrzonych. Większości, bo 78 proc. osób przyznano status osiedleńca, z kolei prawie 20 proc. otrzymało tymczasowy status osoby osiedlonej. 

PAP zauważa, że to najwyższy spośród wszystkich narodowości odsetek wniosków z pełnym statusem osoby osiedlonej. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Brexit