BiznesINFO.pl
Stopy procentowe nadal bardzo niskie

Marek Bazak/East News

RPP podjęła decyzję. Stopy procentowe nadal bez zmian

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakim poziomie są stopy procentowe

  • Jakie były dotychczasowe decyzje RPP w tym zakresie

  • Kto na tym zyska, a kto straci

Stopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe zostały podtrzymane na dotychczasowym, bardzo niskim poziomie. Posiedzenie RPP po raz kolejny nie przyniosło żadnych radykalnych zmian w tym zakresie. TVN24 donosi, że stopy procentowe prezentują się następująco:

  • stopa referencyjna 0,10 procent w skali rocznej,

  • stopa lombardowa 0,50 procent w skali rocznej,

  • stopa depozytowa 0,00 procent w skali rocznej,

  • stopa redyskonta weksli 0,11 procent w skali rocznej,

  • stopa dyskontowa weksli 0,12 procent w skali rocznej.

W ubiegłym roku RPP zdecydowała się obniżyć stopy procentowe trzykrotnie - 17 marca, 8 kwietnia i 28 maja. Łączna skala ubiegłorocznej obniżki to 140 pb. (w marcu o 50 pb., w kwietniu o kolejne 50 pb., a w maju o 40 pb.).

Pierwsza radykalne cięcie było reakcją na nadejście koronawirusa. Konsekwentne obniżki sprawiły, że główna stawka rzędu 0,10 proc. jest dziesięciokrotnie niższa niż w maju 2019 r.

Niskie stopy procentowe nie dla każdego są korzystne

Stopy procentowe wyznaczane przez RPP obowiązują banki, ale mają także bezpośrednie przełożenie na ofertę dla klientów. Utrzymanie stawek na dotychczasowym poziomie oznacza, że również oprocentowanie depozytów, lokat, pożyczek i kredytów nie powinno ulec zmianom.

To dobra informacja dla każdego, kto zaciągnął kredyt - niskie stopy procentowe przekładają się bowiem na równie niskie raty zobowiązań względem banków. Bardzo niskie stawki to jednak zmora oszczędzających - trzymanie pieniędzy na lokatach staje się w takiej sytuacji kompletnie nieopłacalne.

Odejście od depozytów terminowych widać także w wyliczeniach Bartosza Turka, eksperta HRE Investments. W 2020 r. radykalnie spadło zainteresowanie lokatami szcześciomiesięcznymi, rocznymi i kilkuletnimi. Lokaty długoterminowe zakładane w grudniu ubiegłego roku były oprocentowane w granicach 0,1-0,3 proc. Zatem klient, który zdeponował 10 tys. zł po pół roku otrzyma zaledwie 8,51 zł w ramach odsetek. Jeżeli zdecydował się na lokatę roczną to jego zysk wyniesie niespełna 13 zł.

Niskie stopy procentowe zniechęcają klientów, co w rezultacie przekłada się także na zmiany ofertowe banków. Na rezygnację z lokat zdecydowały się ostatnio PKO BP i Pekao. Do tego grona dołączył niedawno także ING Bank Polski. Do dyspozycji klientów indywidualnych tego banku pozostają już tylko lokaty kwartalne w złotówkach z symbolicznym oprocentowaniem rzędu 0,05 proc. w skali roku. Natomiast przedsiębiorcy mogą zakładać wyłącznie lokaty miesięczne (0,05 proc. w skali roku).

Stopy procentowe w ocenie ekspertów

Portal money.pl donosi, że środowisko analityków nie jest zaskoczone decyzją RPP. Ekonomiści już od dawna zwracali uwagę, że nie ma potrzeby „majstrowania” przy stopach procentowych. „Oczekiwać należy pozostawienia stóp bez zmian, a także sygnału, że bank centralny nie zamierza zmieniać polityki pieniężnej przynajmniej do końca kadencji obecnej rady”, czytamy w komunikacie analityków PKO BP.

Zdaniem ekspertów dużo bardziej interesująca jest część komunikatu dotycząca prognoz PKB i inflacji. Z dokumentu wynika bowiem, że PKB Polski już w pierwszym kwartale 2021 r. znajdzie się na plusie, a w dwa lata wskaźnik wzrośnie ponad 5 proc.

„NBP w kolejnych projekcjach jest coraz bardziej optymistyczny i zakłada teraz nadrabianie luki w stosunku do trendu sprzed pandemii. W ujęciu nominalnym kryzysowej dziury prawie nie ma. Innymi słowy, NBP coraz mniej wierzy w trwałe skutki kryzysu”, czytamy we wpisie analityków Pekao na Twitterze.

Podobne artykuły

Finanse

NBP może mieć nowego prezesa. Ale Adam Glapiński przekonuje do siebie złotem

Czytaj więcej >
Podwyżki rachunków za prąd nie do uniknięcia

Finanse

Rachunki z gigantycznym wzrostem. Polska rodzina zapłaci 700 zł więcej

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Pobieranie gotowki z bankomatu

Finanse

EnveloBank znika z polskiego rynku. Klienci muszą być gotowi na zmiany

Czytaj więcej >
Revolut podnosi opłaty, na szczęście jest konkurencja

Finanse

Revolut podnosi opłaty. Konkurencja na rynku jednak rośnie

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Karty platnicze i pieniadze.

Finanse

Coraz więcej banków w tarapatach. Przez pandemię mają dużo mniejsze możliwości działania

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Zeznanie podatkowe PIT - 37 , rozliczenie podatku dochodowego od osob fizycznych

Finanse

Dramat podatników. Wprowadzili korekty do zeznań, ale skarbówka nie zamierza zwracać nadpłat

Czytaj więcej >