Strażacy z OSP mogą liczyć na dodatek emerytalny. Muszą spełniać jednak jeden warunek
Strażacy z OSP mogą liczyć na specjalny dodatek do emerytury, poinformował dzisiaj szef MSWiA - Mariusz Kamiński. W tym celu muszą spełnić jednak warunek odpowiednio długiego stażu.
Z artykułu dowiesz się:
Jakie wymagania muszą spełnić strażacy z OSP, aby otrzymać dodatek emerytalny
Jak wysoki będzie dodatek
Na jakim etapie prac jest projekt
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło sprezentować strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej specjalny dodatek do emerytury.
Mariusz Kamiński kierujący resortem spraw wewnętrznych zapowiedział, że każda druhna i druh z ochotniczych formacji pożarnych, którzy przez 25 lat brali bezpośredni udział w akcjach gaśniczych, mogą liczyć na dodatek emerytalny.
Od kiedy i w jakiej wysokości dodatek?
Business Insider informuje, że wiceszef MSWiA Maciej Wąsik podał dokładny próg wiekowy, po którym dodatek będzie wypłacany na konta strażaków ochotników. W przypadku kobiet jest to 60 lat, w przypadku mężczyzn zaś 65 lat.
Wąsik określił również wysokość dodatku do świadczenia. Ma on wynosić 1/14 minimalnego wynagrodzenia. Kamiński zaznaczył jednak, że choć projekt trafił już do dalszych prac rządowych i niedługo pojawi się na głosowaniu w parlamencie, to ministerstwo zamierza przeprowadzić w tej sprawie konsultacje społeczne, w tym z pracownikami OSP.
Minimalne wynagrodzenie w Polsce plasuje się obecnie na poziomie 2800 zł brutto, strażacy z OSP mogą więc liczyć na dodatkowe 200 zł brutto do swoich emerytur. Warto jednak zaznaczyć, że próg minimalnego wynagrodzenia zostaje konsekwentnie podnoszony. W przypadku więc jego podniesienia, dodatek dla strażaków ma zostać także zwaloryzowany.