Pilna konferencja Ministerstwa Zdrowia. Wchodzą zmiany w strefach bezpieczeństwa i nowe obostrzenia
Nowe strefy żółte i czerwone już od soboty
Na dzisiejszej konferencji prasowej Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nową listę pandemicznych stref bezpieczeństwa. Lista stref powstaje po analizie dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie więcej niż 12 na 10 tys. mieszkańców to powiat trafia do strefy czerwonej, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do strefy żółtej. Zaostrzenie zasad jest powiązane z coraz wyższymi wskaźnikami zachorowań, które rejestrują poszczególne województwa. Dzisiaj padł kolejny rekord - odnotowano 1967 nowych przypadków. Najwięcej infekcji wykryto w województwie małopolskim (285), mazowieckim (268) i pomorskim (180).
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez resort w strefie żółtej znajdą się powiaty: trzebnicki, janowski, bełchatowski, piotrkowski, wieluński, nowosądecki, suski, wadowicki, Nowy Sącz, przasnycki, żyrardowski, brzeski, oleski, dębicki, mielecki, Rzeszów, wysokomazowiecki, bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, pucki, słupski, wejherowski, Gdańsk, Gdynia, kielecki, Kielce, bartoszycki, iławski, nidzicki, ostrowski, wolsztyński i Szczecin.
Natomiast restrykcje strefy czerwonej będą obejmowały 17 powiatów: aleksandrowski, żniński, łęczyński, limanowski, myślenicki, nowotarski, tatrzański, tatrzański, otwocki, głubczycki, białostocki, kartuski, Sopot, kłobucki, działdowski, gostyński, krotoszyński i międzychodzki.
Powiaty zagrożone, które już niebawem mogą znaleźć się w strefie żółtej to: lubański, lipnowski, Włocławek, włodawski, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, łowicki, krakowski, garwoliński, makowski, Warszawa, Suwałki, zambrowski, Słupsk, Mysłowice, nowomiejski i pleszewski.
Nowe strefy żółte i czerwone będą obowiązywały od soboty 3 października.
Strefa żółta i czerwona z nowymi obostrzeniami
Powiaty, które znalazły się w zagrożonych strefach, muszą przygotować się bardziej dotkliwe obostrzenia niż miało to miejsce do tej pory. We wtorek 29 września minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział nowe restrykcje w strefie czerwonej, żółtej i zielonej.
Zmiany najbardziej odczują mieszkańcy strefy żółtej, którzy będą musieli zakrywać nos i usta za każdym razem, gdy znajdą się w przestrzeni publicznej. Dotychczas tak daleko idące obostrzenia dotyczyły tylko strefy czerwonej. Kolejną modyfikacją w strefie żółtej jest zmniejszenie limitu osobowego na weselach (ze 100 do 75). Resort podjął również decyzję o ograniczeniu liczby weselników w strefie zielonej (ze 150 do 100). Zmiany nie dotkną strefy czerwonej - na weselach w dalszym ciągu będzie mogło bawić się co najwyżej 50 gości. W najbardziej zagrożonych powiatach Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na inne obostrzenia - w strefie czerwonej lokale gastronomiczne (restauracje, bary, puby itp.) będą mogły działać tylko do godziny 22.
Nowe zasady dla osób z podejrzeniem koronawirusa
Już niedługo będzie obowiązywała nowa ścieżka zdrowotna dla osoby, która podejrzewa u siebie infekcję koronawirusem. - Pacjent zgłasza się do POZ lub szpitala pierwszego poziomu, czyli najbliższego szpitala powiatowego. Tam dostaje zlecenie testu, w przypadku POZ może to być zlecenie nawet po teleporadzie. Następnie z wynikiem, o ile jest dodatni, wraca do miejsca, gdzie było zlecenie i tam podjęta zostaje decyzja co do dalszego prowadzenia pacjenta. Jeśli jest bezobjawowy, otrzymuje wskazanie do izolacji domowej. Jeżeli skąpoobjawowy lub mocniej objawowy, to - w zależności od decyzji lekarza i oceny klinicznej - będzie również prowadzony w izolacji domowej, albo będzie przekazany do oddziału zakaźnego - tłumaczył minister zdrowia.