Świadczenie socjalne z ZUS. Sprawdź, czy się kwalifikujesz
Obok emerytur i dodatku opiekuńczego, jednym z ważniejszych świadczeń poddanym waloryzacji jest renta socjalna. Jak się okazuje, niewiele osób ma świadomość, że się do niej kwalifikują.
Kilka ważnych warunków
Renta socjalna przysługuje tym osobom, które są niepełnosprawne oraz nie są zdolne do wykonywania pracy. Może być przyznana na czas określony, bądź też na stałe.
Przyznanie świadczenia wymaga jednak spełnienia kilku warunków. Jak podaje portal Gazeta.pl, komisja lekarska ZUS lub lekarz orzecznik ZUS muszą stwierdzić całkowitą niezdolność danej osoby do pracy.
Nie wszyscy ją otrzymają
Dodatkowo, wnioskodawca musi być pełnoletni oraz nie może posiadać prawa do kilku świadczeń. Do tego grona należą m.in. emerytura, renta inwalidzka, renta strukturalna czy świadczenie przedemerytalne.
W celu przyznania renty socjalnej, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do lokalnego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz orzeczenia lekarskiego, trzeba do niego załączyć kilka dokumentów.
Potrzebne załączniki
Jak wynika z informacji Gazety.pl, wśród tychże dokumentów znajdują się m.in. zaświadczenie z placówki oświatowej dot. okresu nauki wnioskującego bądź dokumenty od pracodawcy. Można załączyć również dodatkową dokumentację medyczną.
Trzeba również dołączyć oświadczenie dotyczące bycia właścicielem nieruchomości rolnej o powierzchni ponad 5 hektarów. Wniosek można złożyć osobiście lub wysłać pocztą.