BiznesINFO.pl Energetyka Świadectwo energetyczne. Pojawił się boski pomysł, jak obejść kosztowny obowiązek
East News

Świadectwo energetyczne. Pojawił się boski pomysł, jak obejść kosztowny obowiązek

3 marca 2023
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Za niecałe dwa miesiące wynajmujący lub sprzedający mieszkanie będzie musiał posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Z obowiązku zwolnione są miejsca kultu religijnego.


Świadectwo energetyczne

28 kwietnia 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynku.

W przypadku nowego budynku taki dokument  jest wymagany przy odbiorze. Grzywna wynosi 5 tys. zł , jeśli właściciel nieruchomości nie posiada  świadectwa przy wynajmie lub sprzedaży.

Kapliczka na klatce schodowej

Portal prawo.pl zwraca uwagę, że obowiązek ten, zgodne z art.3. 4 4 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków nie będzie miał zastosowania m.in. do budynku używanym jako miejsce kultu i działalności religijnej .

Na łamach portalu dr Piotr Pałka, radca prawny i wspólnik DERC PAŁKA Kancelaria Radców Prawnych zwraca uwagę, że przepisy ustawy nie wskazują wprost, o co chodzi w tym wyłączeniu, bo nie ma w niej takiej definicji.

-Rodzi się też pytanie czy zawieszenie np. krzyża albo postawienie małej figurki Buddy wraz kadzidełkami na klatce schodowej oznaczać będzie, że warunek ten został spełniony. Decydować w takim wypadku będą oczywiście kwestie dowodowe - wskazuje.

Definicja nieprecyzyjna, ale kapliczka nie zwolni z obowiązku

Maciej Obrębski, adwokat, partner w kancelarii Obrębski Adwokaci i Radcowie przyznaje, że  brakuje ustawowej definicji „miejsca kultu”, choć można znaleźć orzecznictwa na ten temat.

Powołuje się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w którym wskazano, że miejsca kultu to miejsca, miejsca, w których stale i systematycznie zbierają się wierni danej religii dla wzięcia udziału w nabożeństwach i innych zorganizowanych formach sprawowania kultu religijnego. Jednocześnie zaznacza, że kapliczki nie zaliczają się do takich, ponieważ nie są one miejscami, przy których wierni zbierają się systematycznie.

Prawnicy przestrzegają zatem przed naciąganiem prawa, choć przyznają, że jest ono nieprecyzyjne w tym zakresie.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat