Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Ta grupa może liczyć na specjalne ulgi. Pełnopłatny dzień wolny, to dopiero początek. LISTA
Marta Piechnik
Marta Piechnik 08.01.2025 18:00

Ta grupa może liczyć na specjalne ulgi. Pełnopłatny dzień wolny, to dopiero początek. LISTA

kalkulator
fot. Mojo_cp/Canva Pro

Nawet dwa dni wolnego, odliczenie wartości od podstawy opodatkowania czy darmowe leki na schorzenia umieszczone na specjalnej liście NFZ - na te i wiele innych ulg może liczyć już ponad 640 tysięcy osób w Polsce, a liczba ta wciąż rośnie. Jak dołączyć do tego wyjątkowego i zasłużonego grona?

Specjalne ulgi dla tej grupy Polaków

Mają swój udział w ratowaniu życia i zdrowia, w związku z tym mogą liczyć na specjalne ulgi i przywileje, a ich ilość zależy od zasług. Według GUS w 2023 roku zbiorowość ta liczyła 640,2 tys. osób. Mowa oczywiście o honorowych dawcach krwi, dla których powstały specjalne regulacje prawne.

Aby uzyskać tytuł “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”, wystarczy oddać określony w ustawie litraż krwi. Takie osoby mają zagwarantowane dodatkowe korzyści. Wymieniamy je poniżej.

Ważne zmiany w medycynie pracy. Bez tych badań nie można pracować Tak L4 w weekend wpływa na pensję. Sprawdź, kiedy go unikać

Ulgi dla krwiodawców 2025

Osobom, które bezpłatnie oddały krew i zostały zarejestrowane w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przysługuje wolne od pracy lub szkoły, nie tylko w dniu oddania krwi, lecz także w dniu kolejnym. Pracodawca ma obowiązek udzielenia takiego zwolnienia. Rejestracja w CKiK gwarantuje także zwrot kosztów przejazdu.

Oddanie krwi jest niczym innym, jak darowizną na cele pożytku publicznego - istnieje możliwość odliczenia jej w danym roku podatkowym. Obecnie to 130 zł za jeden litr. Dawcom przysługuje także “posiłek regeneracyjny", a dawcom rzadkich grup należy się nawet ekwiwalent finansowy

Co ciekawe, istnieją również lokalne przywileje dla krwiodawców, a należeć do nich mogą m.in. bezpłatne wejścia dla placówek kulturalnych czy obiektów sportowych, a nawet darmowa komunikacja miejska. Każdy dawca jest także badany, a w przypadku nieprawidłowości zostaje o tym poinformowany i skierowany na dalszą diagnostykę. To jednak nie wszystko.

Im więcej zasług, tym więcej ulg dla krwiodawców

Kobietom, które oddały przynajmniej 5 litrów krwi oraz mężczyznom, którzy oddali jej co najmniej 6 litrów, przysługuje odznaka “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. To dodatkowe korzyści - te osoby mają prawo do bycia przyjętymi bez kolejki w aptekach oraz punktach opieki zdrowotnej. Mogą też bezpłatnie odebrać leki z listy opublikowanej przez NFZ.

Każdy, kto oddał 20 litrów krwi, może uzyskać tytuł Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu. Odznaka ta jednak nie daje dodatkowych praw oraz przywilejów. 

Dawcami krwi w Polsce mogą być osoby, które mają od 18 do 65 lat, są zdrowe, ważą więcej niż 50 kilogramów i które w ostatnich czterech miesiącach nie były leczone krwią oraz nie robiły sobie tatuaży czy przekłuć ciała. Szczegóły dotyczące krwiodawstwa w Polsce reguluje ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi.