Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tajemnicze rozmowy ws. szczepionek. Szefowa KE stanie przed sądem
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 08.10.2024 08:46

Tajemnicze rozmowy ws. szczepionek. Szefowa KE stanie przed sądem

Von der Leyen
fot. Frederick Florin, East News

Podczas pandemii COVID-19 przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen za pośrednictwem internetowego komunikatora kontaktowała się z szefem amerykańskiej firmy farmaceutycznej Pfizer. Był to wówczas największy dostawca szczepionek w Unii Europejskiej. Sprawą tych wiadomości zajmie się teraz unijny sąd w Luksemburgu, a rozprawa będzie w pełni publiczna. 

Sprawą zajmie się unijny sąd

Fakt internetowej korespondencji przewodniczącej Komisji Europejskiej z szefem Pfizera ujawnili w 2021 roku dziennikarze New York Timesa. Treść wiadomości do dziś pozostaje nieznana, chociaż dziennik zwrócił się z prośbą o ich ujawnienie. Amerykańska gazeta podjęła więc kroki prawne wobec Komisji Europejskiej i złożyła oficjalną skargę. 

Sprawą zajmie się unijny sąd w Luksemburgu. Informację tę potwierdził już rzecznik instytucji. Zaplanowana na 15 listopada rozprawa będzie publiczna. Obie strony przedstawią ustnie swoje argumenty, a sąd przedstawi swoje uwagi.

Nielegalny obrót ropą i kontakty z terrorystami - druzgocące zarzuty dla szefa spółki Orlenu. Morawiecki i Kaczyński mieli o tym wiedzieć

1,8 mln szczepionek załatwionych przez komunikator

Składając skargę w konsekwencji nieujawnienia treści wiadomości von der Leyen i Alberta Bourli, który przewodzi koncernowi od 2019 roku, New York Times powołuje się na powołuje się na rozporządzenie europejskie z 2001 roku. Mówi ono o publicznym dostępie do dokumentów Komisji Europejskiej, Rady Europy oraz Parlamentu Europejskiego. 

Dziennikarze oczekiwali dostępu do wiadomości, ponieważ w 2021 roku ujawnili, że von der Leyen za pośrednictwem internetowego komunikatora negocjowała z Albertem Bourlą zakup 1,8 mln szczepionek przeciw COVID-19.

Publiczny dostęp do dokumentów

Na wniosek New York Timesa odpowiedziała wiceszefowa KE Viera Jurova. Jak stwierdziła, takie krótkie wiadomości nie są archiwizowane i nie podlegają zasadom przejrzystości w zakresie publicznego dostępu do dokumentów. Europejski Trybunał Rozrachunkowy w 2022 roku opublikował raport, w którym zarzucił von der Leyen, że lekceważąc wspólne ustalenia oraz negocjacje, samodzielnie wypracowała kolejną umowę z Pfizerem. 

Sprawa wywołała wówczas oburzenie wśród europosłów oraz organizacji społecznych.