Tak można łatwo obniżyć OC. Najstarsi kierowcy mogą na to liczyć
Ile kosztuje ubezpieczenie OC? Nad tym mogą zastanawiać się przede wszystkim młodzi kierowcy, ale niestety nie znajdą jednoznacznej odpowiedzi. Wysokość składki zależy od wielu czynników, a duży wpływ ma… wiek kierowcy. Im dłuższy staż, tym możemy liczyć na tańsze ubezpieczenie. Czy kierowcy na emeryturze zyskują darmowe OC?
Sposoby na niższą składkę OC
Posiadanie samochodu potrafi być bardzo kosztowne. W domowym budżecie należy uwzględnić koszty paliwa, przeglądu i ewentualnej naprawy pojazdu, ale także ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. A to może nas naprawdę drogo kosztować.
Na szczęście z wiekiem składki OC stają się niższe. O ile? To w praktyce zależy od kilku czynników. Bez wątpienia jednak wiek pozostaje jednym z najważniejszych. Co więcej, firmy przewidują liczne zniżki dla seniorów. Czy oznacza to, że jako starszy kierowca możemy już w ogóle nie przejmować się opłacaniem ubezpieczenia?
Darmowe OC dla seniorów? W ten sposób zapłacisz mniej
Starsi kierowcy — zarówno wiekiem, jak i stażem — mogą liczyć na specjalne ulgi ze strony firmy ubezpieczeniowej. Przykładowo, jak podaje firma Punkta, jeszcze w czerwcu bieżącego roku kierowcy poniżej 25. roku życia w ramach OC płacili średnio 1380 zł. W porównaniu z tym, składka kierowców powyżej 55. lat wydaje się niewielka — to zaledwie 591 zł. Skąd taka różnica?
Osoby starsze, jako wieloletni kierowcy, pod warunkiem bezwypadkowej jazdy, cieszą się większym zaufaniem ubezpieczalni. Firmy przewidują nie tylko niższą składkę, ale także specjalne zniżki, np. za przejechane kilometry. Jednak, niezależnie od polityki danej firmy, nawet najstarsi i najbardziej doświadczeni kierowcy nie mają co liczyć na całkowicie darmowe ubezpieczenie OC.
Od czego zależy wysokość składki OC? Oto warunki
Koszty ubezpieczenia mogą być bardzo różne. Przy ustalaniu wysokości składki, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę kilka czynników:
- pojemność silnika
- markę pojazdu
- historię ewentualnej szkodliwości
- liczbę lat za kierownicą
- wiek właściciela samochodu.
Te dwa ostatnie często idą ze sobą w parze. Młodzi kierowcy cieszą się mniejszym zaufaniem ubezpieczalni, ponieważ, niestety, statystycznie stanowią większe zagrożenie na drogach. Jak pokazują dane Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, osoby w wieku od 18. do 24. roku życia odpowiadają za ponad 15 proc. wypadków drogowych. Z tego względu ich składka na ubezpieczenie będzie wyższa. Aby ją obniżyć, kluczowa będzie nasza bezwypadkowa historia jako kierowcy.