Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła
Jak podaje Dziennik Gazeta prawna rząd pracuje nad dodatkiem do energii elektrycznej. Miałby wynieść 1 tys. złotych. To kolejny w ostatnich tygodniach pomysł wsparcia odbiorców ciepła.
Dodatek do energii elektrycznej
Z informacji pozyskanych przez gazetę wynika, że rząd szykuje dodatek dla osób, które ogrzewają swoje domy energią elektryczną, nieoficjalnie podają, że to kwota co najmniej 1 tys. złotych. Gazeta podkreśla, że byłby on wypłacany dopiero od przyszłego roku i, podobnie jak jest w przypadku innych źródeł ciepła, konieczne będzie wskazanie w deklaracji CEEB grzejników elektrycznych lub pomp ciepła jako głównego źródła ogrzewania. Są to nowe, na razie nieoficjalne ustalenia.
Rząd planuje także zamrozić taryfy na gaz do pewnego poziomu zużycia lub ograniczyć wzrost taryf. Na razie nie ma jasności w tej kwestii, gdyż koszt takiego rozwiązania jest wyższy niż w przypadku innych dodatków, w dodatku na rynku błękitnego paliwa obserwuje się ogromne wahania cen.
Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła
W ostatnich tygodniach rząd podjął szereg działań, aby chronić odbiorców ciepła przed rosnącymi kosztami ogrzewania. Zaczęło się od dodatku węglowego, jednak ustawa została rozszerzona o gospodarstwa domowe korzystające z innych źródeł ciepła.
Prezydent podpisał ustawę o wsparciu odbiorców ciepła. Przewiduje ona m.in. dodatki dla gospodarstw domowych, w których do ogrzewania używa się drewna, pelletu, oleju opałowego lub LPG. 20 września br. ustawa o wsparciu odbiorców ciepła weszła w życie .
Pojawiła się również propozycja zamrożenia stawek za energię elektryczną, jeśli nie przekroczy się zużycia na poziomie 2 tys. kWh rocznie . Dziennik Gazeta Prawna zwraca uwagę, że gospodarstwa domowe, które korzystają z pomp ciepła czy ogrzewania elektrycznego nie są w stanie zmieścić się w tej granicy, dlatego rząd planuje kolejny dodatek właśnie dla nich.