Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Te kraje już zakazały hodowli zwierząt na futro. Co z Polską?
Michał Górecki
Michał Górecki 24.04.2024 08:37

Te kraje już zakazały hodowli zwierząt na futro. Co z Polską?

hodowla zwierząt futerkowych
Fot. Oikeutta eläimille/PxHere

Podczas gdy przez polski Sejm wciąż przetaczają się projekty ustaw zakazujące hodowli zwierząt futerkowych, międzynarodowe organizacje uważnie przyglądają się poczynaniom polityków i na bieżąco relacjonują standardy w poszczególnych państwach UE. Które kraje już zakazały hodowli zwierząt futerkowych?

Zakaz hodowli zwierząt na futro

Przepisy zakazujące hodowli zwierząt futerkowych obowiązują w szeregu państw Europy, w części z nich, choć formalnego zakazu nie ma, regulacje na tyle utrudniają “życie" przedsiębiorstwom z tego sektora, że w praktyce hodowla staje się nieopłacalna. W których krajach obowiązuje zakaz hodowli zwierząt futerkowych?

Ile zapłacimy za wodę i ścieki? Rząd szykuje ważne zmiany

Te kraje zakazały hodowli zwierząt na futro. Lista państw

Lista państw, w których funkcjonuje zakaz hodowli, jest stale aktualizowana przez różne międzynarodowe organizacje zajmujące się prawami zwierząt, ich egzekwowaniem i ekstrapolowaniem w kolejnych krajach. Jedna z nich, Fur Free Aliance, publikuje listę wszystkich państw, w których obowiązuje zakaz (formalny lub nieformalny) hodowli zwierząt futerkowych. Na przestrzeni ostatnich 20 lat w sumie 25 krajów zablokowało hodowle na swoim terenie, ograniczyło ją dla konkretnych gatunków lub wprowadziło bardzo rygorystyczne wymogi, by znacznie te praktyki ograniczyć.

  • Wielka Brytania: pierwszy kraj wprowadzający tego rodzaju zakaz, obowiązuje od 2003 r.,
  • Austria: 2005 r.,
  • Niderlandy: 2021 r., choć pierwotnie zakaz miał obowiązywać od 2024 r., ale przyspieszono procedowanie po wybuchu pandemii na fermach,
  • Norwegia: 2018 r., choć istniejące fermy mają czas na wygaszenie działalności do 2025 r.
  • Litwa: w 2023 r. podjęto decyzje, pełne zamknięcie branży przewidziane na 2027 r.,
  • Łotwa: w 2022 r., podjęto decyzję, pełny zakaz ma wejść w życie w 2028 r.
  • Malta: 2022 r.,
  • Irlandia: 2022 r.,
  • Chorwacja: 2017 r. (prawo przyjęte w 2006 r.),
  • Serbia: 2019 r.,
  • Słowenia: 2016 r. (okres przejściowy, prawo uchwalono w 2013 r.),
  • Macedonia Północna: 2017 r. (okres przejściowy od 2014 r.),
  • Flandria: 2023 r. (decyzja podjęta w 2018 r., Flandria pozostawała do tej pory ostatnim fragmentem Belgii bez zakazu hodowli zwierząt futerkowych),
  • Luksemburg: 2018 r.
  • Czechy: 2019 r. (po dwóch latach okresu przejściowego),
  • Bośnia i Hercegowina: od 2028 r. (trwa okres przejściowy).

ZOBACZ: Goniec ujawnia: Cierpienie bez końca. Tak w Polsce dręczy się zwierzęta zabijane na futro

Jako przykład państwa, które zamiast wprowadzać zakaz hodowli, postawiło na wyśrubowane normy (np. dot. wielkości klatek itp.), najczęściej wymienia się Niemcy. W praktyce, w tym kraju hodowla w efekcie ustała, choć oficjalnego zakazu nie ma.

Zakaz hodowli zwierząt na futro. Jak sytuacja wygląda w Polsce?

W Polsce hodowla zwierząt futerkowych wciąż jest legalna, co nie uchodzi uwadze międzynarodowym organizacjom, przygotowującym podobne zestawienia. Fur Free Aliance przypomina, że pewne ruchy w tym kierunku odbywają się, obok Polski, w Szwecji, Rumunii i Bułgarii. 

W polskiej legislacji forsowaniem zakazu hodowli zajmuje się m.in. posłanka Małgorzata Tracz. W bieżącej kadencji Sejmu powołała Parlamentarny Zespół na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro. Niedawno skończyły się też konsultacje publiczne w tej sprawie - ostatnie wnioski spływały do zespołu 13 marca br. 

Postulowana przez nią ustawa miałaby wejść w 14 dni po przyjęciu i zakłada zakaz hodowli zwierząt futerkowych z wyjątkiem królika. Projekt zakłada, podobnie jak w przypadku innych europejskich krajów, okres przejściowy, który miałby obowiązywać do 1 stycznia 2029 r. Państwo miałoby wypłacać odszkodowanie dla przedsiębiorców, którzy do tego czasu będą wygaszać działalność.

Źródło: FurFreeAliance/Małgorzata Tracz - ustawa o zmianie ustawy o ochronie praw zwierząt