Te sklepy znikną z galerii handlowych w całej Polsce. Marka ogłasza upadłość

To nie jest dobry czas dla biznesu w Polsce — coraz więcej firm nie wytrzymuje presji i trudnych warunków rynkowych. Już kolejne przedsiębiorstwo chyli się ku upadkowi. Niedługo sklepy znanej marki z długą tradycją znikną z galerii handlowych w kraju. Do Wydziału Gospodarczego warszawskiego Sądu Rejonowego wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości.
Luksusowa marka znika zamyka swoje sklepy
Z raportu sporządzonego przez KPMG, na podstawie danych z 2024 roku wynika, że wartość polskiego rynku dóbr luksusowych osiągnęła poziom 55,6 mld zł. Taki wynik jest składową kilku czynników, spośród nich można wyróżnić wzrost liczby zamożnych Polaków, lokowanie kapitału w alternatywne aktywa, czy zmiany zachowań konsumenckich, które są bardzo często spowodowane rozwojem e-commerce.
Ten jakże specyficzny rynek można podzielić ze względu na kategorie produktów, do których należą: samochody, usługi hotelarskie i SPA, nieruchomości, odzież i akcesoria, kosmetyki i perfumy, alkohole, biżuteria i zegarki. Wyróżnić można jeszcze przenośną elektronikę, artykuły piśmiennicze oraz skórzaną galanterię.
![strukrura rynku dóbr luksusowych - [assets.kpmg.com].png](https://images.iberion.media/images/origin/strukrura_rynku_dobr_luksusowych_assets_kpmg_com_480ba1636f.png)
Największy udział w rynku posiadają samochody i choć w pozostałych dziedzinach tendencja jest raczej wzrostowa i w ostatnich latach pojawiło się wiele krajowych oraz międzynarodowych marek premium, nie wszystkim branżom powodzi się dobrze. Firma znana z filozofii slow fashion ogłosiła upadłość i rozpoczęła likwidację swoich sklepów. Postępowanie właśnie ruszyło — co już wiadomo w tej sprawie?
Polska firma zmuszona zamknąć produkcję. Właściciel wskazuje winnych. "Obiecał Pan, Panie Premierze" Chińczycy zamykają biznes w Polsce. Nieoficjalnie: to zemsta za decyzję rząduUpadłość luksusowej marki o międzynarodowym zasięgu
To już pewne — z polskich galerii handlowych znika marka modowa o włoskich korzeniach. Wniosek o upadłość złożyła firma produkująca między innymi eleganckie torebki, plecaki, portfele, paski oraz torby podróżne, wykonywane z wysokiej jakości materiałów, głównie z wytrzymałej skóry toskańskiej. To, co było charakterystyczne dla tej marki to dbałość o detale, klasyczne i ponadczasowe wzornictwo oraz troska o zrównoważony, etyczny rozwój.
Firma powstała w 1981 roku w historycznym centrum Republiki San Marino, a następnie rozszerzyła swoją działalność o inne kraje. Luksusowe produkty były sprzedawane w butikach stacjonarnych oraz w za pośrednictwem strony internetowej. W Polsce sklep marki znajdował się np. w warszawskim centrum handlowym Fort Wola. Informacja o wniosku o upadłość może być zaskakująca, ponieważ jeszcze nie tak dawno, a konkretnie w listopadzie 2024 roku firma otworzyła nowy sklep w Poznaniu.
Trudny czas dla branży modowej. Kolejna marka składa wniosek o upadłość
Wieloletnia historia marki Fantini Poland, która jest odnogą włoskiej Fantini Pelletteria właśnie dobiega końca. Sąd Rejonowy miasta stołecznego Warszawy, XVIII Wydział Gospodarczy, wpisał do repertorium GU sprawę o ogłoszenie upadłości Fantini Poland sp. z o.o.. Wniosek został złożony przez samego dłużnika 27 marca, a postępowanie toczy się pod sygnaturą akt WA1M/GU/130/2025.
Jak na razie nie wiadomo co stoi za taką decyzją firmy. Zbiegła się ona jednak z dość trudnym czasem dla branży modowej. Zmiany zachowań konsumentów, rosnące koszty i silna konkurencja to tylko niektóre z obecnych wyzwań tego rynku. Trzeba dodać do tego jeszcze regulacje prawne, zapowiadane przez Unię Europejską.
Fantini Poland nie przetrwała i złożyła wniosek o upadłość. Postępowanie upadłościowe polega na skoordynowanych działaniach sądowych, których celem jest uregulowanie długów. Aby proces mógł zostać rozpoczęty mszą być ku temu konkretne przesłanki. Jedną z nich jest niewypłacalność dłużnika, to znaczy, że nie może on dalej realizować zobowiązań pieniężnych w okresie przekraczającym trzy miesiące. Natomiast drugim powodem wszczęcia postępowania może być przekroczenie zadłużenia majątku na poziomie przewyższającym jego wartość, nawet jeśli nie nadszedł jeszcze termin spłaty.
Sąd upadłościowy za pośrednictwem syndyka konsoliduje wierzycieli, ustala wierzytelności oraz sprzedaje majątek dłużnika, aby równomiernie pokryć jego zobowiązania. Procedurę złożeniem wniosku rozpoczyna podmiot zadłużony lub jego wierzyciel, którego roszczenia, nie zostały zaspokojone. Natomiast postępowanie nie może być zainicjowane przez sam sąd.





































