Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Tego dnia spodziewaj się listonosza z emeryturą. ZUS zmienia termin wypłat
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 01.02.2024 13:16

Tego dnia spodziewaj się listonosza z emeryturą. ZUS zmienia termin wypłat

seniorzy
Pixabay/guvo59

Daty wypłacania emerytur zostają z góry ustalone przez ZUS już w momencie składania wniosku o przyznanie świadczenia. Tym bardziej zaskakujące może być, kiedy otrzymamy emeryturę kiedy indziej. W tym miesiącu pojawią się aż dwa przesunięcia. Kiedy emeryci mogą spodziewać się wypłaty świadczenia?

Siedem ”niezmiennych” terminów ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w każdym miesiącu wypłaca emerytury w siedmiu z góry zaplanowanych datach. Są to: 1., 5., 6., 10., 11., 15., 20. i 25. dzień miesiąca. Są jednak wyjątki od tej reguły.

ZUS nie wypłaci świadczenia emerytalnego w terminie, jeśli ten wypada w dniu ustawowo wolnym od pracy, w tym również w weekend. Właśnie to jest powodem dwóch nowych dat w tym miesiącu.
 

Trzeba złożyć wniosek, by dostać pieniądze z ZUS. Spora kwota

W tym dniu spodziewaj się listonosza z emeryturą z ZUS

Kiedy zatem ZUS wypłaci emerytury za luty? Emeryci, których standardowe daty wypłat przypadają w czwartym i siódmym terminie, a więc 10 (sobota) i 25 (niedziela) lutego, tym razem swoje pieniądze otrzymają wcześniej.

W tym miesiącu będą to 9 i 23 lutego — obie te daty wypadają w piątek poprzedzający tradycyjny termin otrzymania emerytury.
 

Co zrobić, kiedy pieniędzy potrzebujemy wcześniej?

Może się jednak zdarzyć, że nie każda data, którą może wyznaczyć nam ZUS, będzie nam odpowiadać. W takim wypadku możemy prosić o wyznaczenie innej. Ważne jednak, by mieć na uwadze, że tę możliwość mamy tylko w momencie składania wniosku, a zatem — w większości przypadków — zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Należy również pamiętać, by swoją prośbę odpowiednio uzasadnić

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzy ją pozytywnie np. jeśli emeryt zobowiązany jest do dokonywania wpłat na cele, których daty nie są możliwe do negocjacji, np. alimentów.

W pozostałych przypadkach terminy ustalane są na podstawie tempa napływania składek emerytalnych i liczby świadczeń wypłacanych w danym dniu.

źródło: interiaBIZNES