Apogeum sezonu na grzybobranie mamy już za sobą, ale wciąż w lasach znajdziemy wielu amatorów tej pasji. Co więcej, daleko jeszcze do tego, by wracali oni z pustymi rękami. W lasach na dużej części terytorium Polski nadal można liczyć na całkiem obfite zbiory, o czym świadczą dane dostarczone przez internetowe społeczności.
Polskie lasy skrywają prawdziwy klejnot – borowika królewskiego. Jednak ten cenny grzyb jest na skraju wyginięcia i jego zbieranie grozi poważnymi konsekwencjami. Jak możesz pomóc w ochronie tego niezwykłego gatunku?
Sezon na grzyby trwa w najlepsze. A gdy zaczyna ich brakować w okolicach miejsca zamieszkania — grzybiarze wyruszają w dalsze rejony. Jednak warto przed takim wyjazdem się przygotować, również pod kątem prawnym. W niektórych miejscach możemy się natknąć na limity, które po przekroczeniu przerodzą się w ogromny mandat za... przemyt. Podpowiadamy, jakich miejsc należy unikać.
Kiedy jest najlepszy sezon na grzyby? W Polsce to okres od września do listopada. Najwięcej znaleźć można prawdziwków, kozaków i podgrzybków, ale ci, którzy zbierają grzyby po to, żeby zarobić, stawiają raczej na rzadkie gatunki. Należy do nich grzyb zwany „czarnym złotem” albo „czarnym diamentem” - czyli trufla. Za jaką kwotę można sprzedać truflę i przede wszystkim, gdzie ją znaleźć?