Alimenty natychmiastowe są jednym z najnowszych pomysłów resortu sprawiedliwości. Ministerstwo kierowane przez Zbigniewa Ziobrę zakomunikowało spore zmiany w kwestii wypłat świadczeń alimentacyjnych. Ma zwiększyć się skuteczność ściągania pieniędzy i prędkość przekazywania ich opiekunowi z dzieckiem. Jak podkreślił sam Ziobro, termin ten ma nie przekroczyć 14 dni.Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy resort zapowiada zmianyJak szybko po rozwodzie będzie można wystąpić o alimentyDo którego roku życia dziecka można się ubiegać o alimentyPolska czekała na te zmiany od lat. Sam Zbigniew Ziobro zapowiedział je sam już w 2018 roku i choć miały być rewolucyjne, przez następne 3 lata nie zmieniło się w sumie nic. Do czasu.W końcu Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło karty. Alimenty natychmiastowe mają całkowicie zmienić - na lepsze - życie wszystkich dzieci uprawnionych do pobierania alimentów. Zgodnie z zapowiedzią szefa resortu, będą wypłacane już w 14 dni od terminu złożenia wniosku.Skrócenie czasu ich przyznawania do w tygodni to niemała rewolucja. Wciąż bowiem sprawy o zasądzenie alimentów potrafią ciągnąć się niemiłosiernie.Praktyka sądowa pokazuje, że zazwyczaj nawet po kilka miesięcy, w ciągu których opiekun pozostały przy dziecku - zazwyczaj samotna matka - jest zmuszony utrzymywać pociechę całkowicie z własnej kieszeni. W tym czasie nierzadko druga strona odwołuje się od wyroków sądu, przedłużając sprawę o kolejne miesiące.
500 plus i 300 plus to nie wszystko. Rządzący szykują dla polskich rodzin kolejny dodatek, tym razem w wysokości 12 tys. zł. Kwota z pewnością atrakcyjna, ale załapać będzie się trudniej niż na poprzednie świadczenia.Z tego artykułu dowiesz się:Rząd szykuje dodatek w wysokości 12 tys. zł na dzieckoKto załapie się na świadczenieJakie są efekty 5 lat 500 plus
Rodziny, które znajdą się w trudnej sytuacji lub potrzebują wsparcia w różnych aspektach życia, mogą skorzystać z usług asystenta rodziny. Ta funkcja ma na celu pracę z rodziną w problemach nie tylko wychowawczych, lecz także w sprawach codziennych. Jego pomoc polega na wsparciu w przezwyciężeniu trudności, w poprawie sytuacji życiowej, by w przyszłości rodzina samodzielnie pokonywała trudności samodzielnie.Asystent rodziny jest zawodem powołanym do pracy z rodziną i z dziećmi. Do jego głównych zadań należy wspieranie rodzin, które z różnych powodów nie są w stanie samodzielnie pełnić prawidłowo funkcji opiekuńczo-wychowawczych wobec własnych dzieci. Pomaga on również kształtować umiejętności członków rodziny w zakresie znajdowania rozwiązań trudności życiowych. Pomoc asystenta jest przydzielana przez gminę, która ma obowiązek udzielania pomocy rodzinie znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej i nie radzi sobie z funkcją opiekuńczo-wychowawczą. Gdy ośrodek pomocy społecznej otrzyma informację o rodzinie, w której występują problemy z opieką i wychowaniem małoletnich dzieci, zleca przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej po wywiadzie, który potwierdzi występowanie problemów w rodzinie, przekazuje kwestionariusz asystentowi rodziny.Zawód asystenta rodziny to stosunkowo młody zawód, został wprowadzony w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ma ona na celu wsparcie rodzin z problemami wychowawczymi, ale także zmianę systemu opieki nad dziećmi, które pozbawione są opieki rodziców.