Spora część zobowiązań finansowych po jakimś czasie ulega przedawnieniu. Warto jednak pamiętać, że od niektórych długów nie da się uwolnić. Niespłacanie ich będzie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Które długi się nie przedawniają? Przedstawiamy całą listę zobowiązań, o których nie można zapomnieć.
Umorzone zostało śledztwo, w którym Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim badała okoliczności odnalezienia w woj. podlaskim cennej, wczesnośredniowiecznej biżuterii. Według prokuratury, ewentualne czyny karalne i tak uległy już przedawnieniu.
Przedawnienie długu to instytucja, która ogranicza w czasie możliwość dochodzenia roszczenia od dłużnika. Po upływie terminu przedawnienia roszczenia, dłużnik może uchylić się od zapłacenia długu, chyba że chce zrzec się korzystania z zarzutu przedawnienia. Przedawnienie roszczenia regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Przedmiotem przedawnienia długu mogą być jedynie roszczenia majątkowe cywilnoprawne z wyjątkiem roszczenia cywilnoprawnego o wydanie rzeczy, roszczenia windykacyjne oraz roszczenia negatoryjne, ale tylko te odnoszące się do nieruchomości oraz roszczenia o zniesienie współwłasności. Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że dla nich okres przedawnienia niektórych roszczeń jest krótszy i ważne jest odpowiednie zabezpieczenie roszczeń. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Z artykułu dowiesz się:Jakie są okresy przedawnienia długu w obrocie gospodarczym?Co to jest przedawnienie roszczeń?Czy wszystkie długi mogą ulec przedawnieniu?Jak można przerwać bieg terminu przedawnienia długu?Co do zasady termin, po którym roszczenie długu ulega przedawnieniu, wynosi 6 lat od dnia, w którym powstał obowiązek uregulowania należności przez dłużnika. Czasem okres przedawnienia długu w obrocie gospodarczym jest jednak krótszy i wynosi trzy lata, dwa lata lub rok.