Do 20 lutego przedsiębiorcy powinni wybrać formę opodatkowania na ten rok. Ta sama data tyczy się również osób składających deklarację rozliczeniową ZUS DRA za styczeń. Tacy przedsiębiorcy muszą wówczas wskazać formę opodatkowania i podstawę wymiaru składki zdrowotnej — przypomina Dziennik Gazeta Prawna.
W styczniu i lutym przedsiębiorcy wybierają metodę opodatkowania w 2023 roku. Zgodnie z przepisami czas na podjęcie tej decyzji upływa 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym właściciel firmy uzyskał pierwszy dochód. W przypadku osób kontynuujących działalność termin mija zatem 20 lutego — przypomina PAP.
Jeśli w podróż służbową zabierasz swój prywatny samochód, przysługuje Ci z tego tytułu zwrot kosztów. Podstawą do rozliczenia jest wtedy tak zwania kilometrówka lub ryczałt. Co roku zmieniają się maksymalne miesięczne kwoty ryczałtów za używanie pojazdów osobowych – 2021 rok nie jest żadnym wyjątkiem.
Osoby aspirujące do miana przedsiębiorców w momencie zakładania własnej działalności gospodarczej muszą podjąć wiele istotnych decyzji, które w przyszłości mogą rzutować na funkcjonowanie ich firmy. Jedną z nich jest chociażby wybór metody opodatkowania. Takich form jest kilka, a jedną z nich jest chociażby ryczałt ewidencjonowany. Czym dokładnie jest? Kto może z niego korzystać? Jak się na jego podstawie rozliczać?