Ukraina to państwo położone we wschodniej Europie, drugie co do wielkości na kontynencie – ustępuje w tej mierze tylko Rosji. Od północy Ukraina graniczy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, a od południa oblewają ją wody Morza Czarnego. Na wschodzie i części północy kraju rozpościera się granica Ukrainy z Rosją. Stolicą kraju jest Kijów, leżący nad Dnieprem – miasto o ogromnym znaczeniu historycznym i kulturowym.
Aktualnym prezydentem Ukrainy jest Wołodymyr Zełeński, a premierem Denys Szmyhal. Walutą Ukrainy jest hrywna, a dominującą religię stanowi prawosławie.
Kraj ogłosił niepodległość w 1991 roku (po rozpadzie ZSRR) i od tego czasu próbuje balansować pomiędzy wpływami Zachodu, a presją ze strony Rosji. Ukraina to państwo zróżnicowane kulturowo, językowo i religijnie, a jednocześnie o silnym poczuciu tożsamości narodowej, szczególnie umocnionym przez ostatnie lata walki o niepodległość i integralność terytorialną przeciwko Rosji.
Ukraińska gospodarka przez długi czas opierała się na rolnictwie – żyzne czarnoziemy, ogromne powierzchnie upraw i tradycje agrarne sprawiają, że Ukraina jest jednym z największych eksporterów zbóż na świecie, szczególnie pszenicy i kukurydzy. Ukraina to jednak nie tylko rolnictwo.
Na Ukrainie rozwinięty jest przemysł ciężki, choć w dobie rosyjskiej agresji należałoby raczej stwierdzić, że był – to na terenach wschodniej i południowej Ukrainy dynamicznie rozwijały się duże zakłady metalurgiczne i kwitło górnictwo. W centralnej i zachodniej części Ukrainy liczne są fabryki lotnicze, elektrownie (w tym atomowe) i rafinerie.
W ostatnich latach coraz prężniej rozwijał się również sektor IT, a młodzi, dobrze wykształceni specjaliści, coraz częściej oferują swoje usługi również poza granicami kraju.
Jednym z najgłośniejszych tematów podejmowanych w ostatnim czasie na forum międzynarodowym są ukraińskie zasoby ziem rzadkich, które na tych terytoriach występują wyjątkowo licznie. Nie chodzi po prostu o węgiel czy żelazo, w które Ukraina obfituje – minerały ziem rzadkich to surowce strategiczne dla nowoczesnych technologii, które znajdują one zastosowanie m.in. w produkcji elektroniki, baterii, paneli słonecznych czy uzbrojenia.
Współcześnie są jednym z głównych elementów pożądanych przez Rosję, stanowiąc jednocześnie ukraińską kartę przetargową w kontaktach z USA w negocjacjach dotyczących wsparcia w wojnie.
Oprócz bogatych złóż minerałów ziem rzadkich, na Ukrainie licznie występują także złoża litu, grafitu, tytanu i manganu, które również są niezbędne dla powstawania nowoczesnych technologii.
Wojna na Ukrainie trwa od lutego 2022 i od dłuższego czasu znajduje się w stanie patowym. Linia frontu rozciąga się od Krymu po Donieck i Ługańsk, a żadna ze stron nie jest w stanie poczynić żadnych istotnych posunięć. Niemniej, strona ukraińska zadaje rosyjskim agresorom niepomiernie większe straty, stabilizując swoją defensywę – zawdzięcza to nie tylko waleczności swoich żołnierzy, ale również Zachodniej technologii wojskowej, dalece wyprzedzającej wyposażenie rosyjskie. Znaczną ilość sprzętu przekazała Polska.
Choć aktualnie między Ukrainą a Rosją prowadzone są negocjacje pokojowe (za pośrednictwem USA i przy współudziale Francji), niewiele wskazuje na to, by pokój był szybko podpisany – nie pozwala na to zachłanność rosyjskiej, putinowskiej agresji. Trzeba jednak podkreślić, że zdolności obronne Ukrainy są znaczne i jest ona w stanie nie tylko aktywnie się bronić, ale i skutecznie sposobić do kontrataku.
Pokaż więcej
Po tygodniach niepewności i napiętej sytuacji w końcu pojawi się światło w tunelu? Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraińcy otrzymali od Amerykanów nowy wariant umowy o minerałach. Przecieki dotyczące jego treści, do których dotarła agencja Bloomberga, są jednak co najmniej niepokojące.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o zmianie planów dot. rozmów ze stroną amerykańską o zwieszeniu broni w walce z napaścią Rosji. Takie informacje zostały podane po wczorajszym spotkaniu z gabinetem wojskowym w Charkowie. Prezydent odwiedził też Czechy, gdzie padła niezwykle ważna, także dla Polski, deklaracja.
Rozmowy w sprawie zaprowadzenia pokoju pomiędzy Rosją a Ukrainą trwają już od dłuższego czasu. W ostatnich dniach doszło do rozmów pomiędzy głowami państw pozostających w stanie konfliktu zbrojnego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem w sprawie zawieszenia broni. Władimir Putin stawia swoje warunki, ustępstwa nie wchodzą w grę. Prognozy nie napawają optymizmem.
Prawie rok temu doszło do wielkiego pożaru warszawskiej hali targowej. Teraz udało się ustalić, że mieliśmy do czynienia z podpalaniem, za którym stał rosyjski wywiad wojskowy. Wskazanie sprawców jednak nie jest zasługą polskich śledczych, ale litewskiej prokuratury, która podzieliła się tą informacją w poniedziałek, 17 marca. Do sprawy odniósł się już premier Donald Tusk.
Świadczenie 800 plus zostało wprowadzone po to, aby wesprzeć rodziny i wspomóc demografię. Po latach wyszło jednak na jaw, że program nie spełnił swoich założeń. Dodatkowo w ostatnich latach liczba beneficjentów znacznie wzrosła, co wywołało szerokie dyskusje na temat potencjalnych ograniczeń świadczenia. Wiadomo już, na jaki wariant zdecydował się resort.
Nie milką echa o efektach negocjacjach, jakie w ostatnim czasie toczyły się w Arabii Saudyjskiej. Ukraina zgodziła się wówczas przystać na propozycję Stanów Zjednoczonych dotyczącą tymczasowego zawieszenia broni. Już w sobotę rano (15 marca) agencja Interfax-Ukraina poinformowała, że wojsko ukraińskie wycofało się z ważnego rosyjskiego terenu. Głos zabrał sam Wołodymyr Zełenski. Co ciekawe, jego słowa okazały się zupełnie różnić od narracji Donalda Trumpa.
Niespodziewana rozmowa między prezydentem USA a rosyjskim przywódcą wywołała falę spekulacji. Co naprawdę padło podczas tego spotkania? Jakie konsekwencje może mieć dla przyszłości konfliktu, który toczy się za naszą wschodnią granicą?
“Rosja nikogo nie prosiła o pozwolenie” argumentował Andrzej Duda. W ten sposób tłumaczył swoje negocjacje z prezydentem USA odnośnie polskiej broni nuklearnej. To nie pierwszy raz, gdy ten temat wychodzi na światło dzienne. Polski przywódca zajął stanowisko ws. amerykańskich negocjacji z Władimirem Putinem i jest przekonany, że "byłoby bezpieczniej, gdyby ta broń była już tutaj”.
Sytuacja na arenie międzynarodowej dawno nie była tak napięta. Ważą się losy Ukrainy, a także przyszłość NATO, które w obliczu zmiennych deklaracji Donalda Trumpa może z dnia na dzień bardziej słabnąć. Kraje UE coraz częściej mówią o wzmocnieniu działań, które na wypadek kryzysu dałyby im większe pole do wspólnej obrony, m.in. dlatego chcą wcielić w życie program Tarcza Wschód. Tymczasem Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka wspólnie grożą NATO.
Internetowa kłótnia o system satelitarny Starlink, z którego w czasie wojny korzysta Ukraina nabrała niewiarygodnych rozmiarów. Wymianę zdań pomiędzy szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim, szefem SpaceX i współpracownikiem Trumpa - Elonem Muskiem oraz sekretarzem stanu USA Marco Rubio komentują najważniejsze zagraniczne media. Co można przeczytać na ten temat na świecie? Przedstawiamy najważniejsze cytaty.
Na naszych oczach rozgrywa się dyplomatyczny skandal. Elon Musk zasugerował, co wydarzyłoby się po wyłączeniu Starlinków obecnych nad Ukrainą, na co natychmiast zareagował Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Odpowiedź Sekretarza Stanu stanów Stanów Zjednoczonych Marco Rubio wzbudza zaniepokojenie. “Rosjanie byliby teraz na granicy z Polską”.
Ostatnie dni to trudny czas dla potencjalnej współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą. Wszystko zaczęło się od konfliktu w Gabinecie Owalnym, który pociągnął za sobą reakcje w całej Europie. Teraz na światło dzienne wyszła kolejna decyzja administracji Donalda Trumpa, która uderza w naród atakowany przez Rosję. Chodzi o setki tysięcy osób.
Nie cichną echa po kolejnych decyzjach Donalda Trumpa w sprawie wsparcia militarnego Ukrainy. Wycofanie wojsk wywołało emocje, prezydent Francji zdecydował się na wygłoszenie orędzia. W przemówieniu poruszył wiele aktualnych tematów, w tym plany dotyczące najbliższych tygodni współpracy państw europejskich.
Decyzja Donalda Trumpa o wstrzymaniu pomocy dla Ukrainy wywołała natychmiastowe reakcje przedstawicieli polskiego rządu. Głos w sprawie zabrali premier Donald Tusk i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Obaj, świadomi, że decyzja może nieść za sobą negatywne skutki także dla bezpieczeństwa Polski, zapowiedzieli podjęcie ważnych kroków. Co się zmieni?
Choć prezydent Ukrainy wyraził gotowość do wznowienia rozmów z Amerykanami o umowie na eksploatacje ukraińskich złóż, administracja Trumpa jest temu niechętna. Teraz zapadła kolejna decyzja, która ma uderzyć w Ukrainę – cios jest tym bardziej dotkliwy, że wycelowano nie w gabinety, lecz bezpośrednio we front.
Weekend w obozie Prawa i Sprawiedliwości upłynął pod znakiem konferencji programowej kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. Nie zabrakło jednak wypowiedzi, które jeśli nie przyćmiły, to rzuciły cień na całe wydarzenie. Jedna z nich padła z ust Przemysława Czarnka. Zachowanie byłego ministra edukacji wywołało oburzenie ambasadora Ukrainy.
Świat nie otrząsnął się jeszcze po spotkaniu prezydentów Ukrainy i USA w Waszyngtonie, jednak europejscy liderzy nie mogą sobie pozwolić na zwłokę. Przywódcy krajów wspierających Ukrainę spotkali się dziś podczas bardzo szczytu w Londynie. Celem było omówienie plan działań w nowej rzeczywistości. Po spotkaniu padły już pierwsze deklaracje, m.in. ze strony Ursuli von der Leyen i Donalda Tuska.
Cały świat reaguje na korytarzową awanturę Trump – Zełenski. - J.D Vence w Gabinecie Owalnym. Piątkowe (28.02.) spotkanie obu prezydentów relacjonują wszystkie światowe media. Ukraina miała podpisać umowę surowcową, zaproponowaną przez administrację Trumpa, zakładającą m.in. amerykańską obecność na ukraińskiej ziemi. Prezydent Zełenski wyjechał, zanim do tego doszło. Odwołano też konferencję prasową. Europejscy przywódcy, amerykańscy politycy i komentariat reagują na wydarzenia, których dotąd historia nie notowała.
Znaczącą rolę w zakończeniu wojny na Ukrainie mogą odegrać Stany Zjednoczone, jednakże ostatnio można było usłyszeć głos niezadowolenia płynący ze strony prezydenta Donalda Trumpa. USA mogą dalej wspierać kraj zmagający się z konfliktem zbrojnym, ale nie za darmo. Pojawiły się już skonkretyzowane wymagania, a negocjacje mają się wkrótce rozpocząć.
System emerytalny w Polsce stoi przed nowym wyzwaniem. Liczba cudzoziemców uprawnionych do świadczeń rośnie w zawrotnym tempie, a eksperci biją na alarm. Jakie będą konsekwencje dla budżetu ZUS i dlaczego prognozy są niepokojące?
„Sorry, ale nie”. Rafał Brzoska skomentował postulat Polskiej Izby Handlu. Nie chce zmian w podwyżkach płacy minimalnej. Donald Tusk chce przeznaczyć rosyjskie aktywa na pomoc Ukraińcom. Komisja Europejska zgadza się na takie rozwiązanie. Nadchodzi rewolucja w oszczędzaniu. Rząd planuje wprowadzenie zmian w podatku Belki. To jeden ze 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej.
Jutro trzecia rocznica pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę. Upłynie pod znakiem całkowitego odwrócenia narracji przez Amerykanów, ale też twardej deklaracji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który postanowił bezkompromisowo odpowiedzieć na zarzuty formułowane w ostatnim przez Donalda Trumpa.
Trwa, rozpoczęte w sobotę 22 lutego o godzinie 19.30, spotkanie prezydenta Polski Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w ramach Conservative Political Action Conference (CPAC) w USA. Wydarzenie ma miejsce krótko po tym, jak prezydent USA zaczął mówić językiem Kremla, a wojna w Ukrainie, z której zakończeniem na ustach szedł po władzę Trump, zdaje zmierzać się do krytycznego punktu. Relacjonujemy wydarzenia ze stolicy USA na BiznesINFO.
Polski Instytut Ekonomiczny opublikował najnowsze podsumowanie relacji handlowych pomiędzy Polską a toczącą obronną wojnę Ukrainą. Jak można było przypuszczać, doszło do znacznej intensyfikacji polskiego eksportu. Co ciekawe, nie dotyczy on wyłącznie sektora militarnego.
Ukraińska armia wprowadza na pole walki technologię rodem z filmów science-fiction, która może całkowicie zmienić oblicze współczesnych konfliktów zbrojnych. Nowatorski system uzbrojenia, zdolny do eliminowania celów na znacznych wysokościach, jest już wykorzystywany w starciach z rosyjskimi siłami. Czy to początek nowej ery w wojskowości?
Ukraińscy przewoźnicy drogowi znaleźli się w trudnej sytuacji, którą określają jako niesprawiedliwą. W obliczu wysokich kar i nowych wymogów systemu SENT, apelują do polskich władz i Komisji Europejskiej o interwencję. Czy ich głos zostanie usłyszany?
Zauważalnie wzrosła cena gazu — tak wysokich stawek nie obserwowano od ponad roku. Nagły wzrost ma związek z decyzją Ukrainy, która uderzyła nie tylko w Rosję. Od teraz znaczna część gazu dostarczana jest na Stary Kontynent przez Turcję, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Co oznacza to dla Unii Europejskiej i Polski?
Napaść Rosji na Ukrainę spotkała się ze stanowczym sprzeciwem środowiska międzynarodowego. Sankcje, które nałożono na agresora, miały uderzyć w jego gospodarkę. Mimo to Rosjanie kupują nowe samochody na potęgę. Jak to możliwe?