Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo swojego kraju w Unii Europejskiej – poinformowała na Twitterze Rada Najwyższa Ukrainy. O natychmiastowe rozpatrzenie wniosku zaapelował do unijnych przywódców były prezydent Petro Poroszenko.- Podpisałem dzisiaj wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Jestem pewien, że to realne" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych. „To historyczny moment” – skomentował ukraiński parlament.<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">Zelensky signed an application for <a href="https://twitter.com/hashtag/Ukraine?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#Ukraine</a>'s membership in the <a href="https://twitter.com/hashtag/European?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#European</a> Union. <a href="https://t.co/imVodbdaKv">pic.twitter.com/imVodbdaKv</a></p>— NEXTA (@nexta_tv) <a href="https://twitter.com/nexta_tv/status/1498327028382240777?ref_src=twsrc%5Etfw">February 28, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script> Wraz z przewodniczącym parlamentu Rusłanem Stefańczukiem oraz premierem Denysem Szmyhalem podpisano także wspólne oświadczenie - poinformował wiceszef biura prezydenta Andrij Sybiha. Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej - powiedziała w niedzielę w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Euronews przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Szwajcaria przyjmuje wszystkie sankcje UE wobec Rosji i zamyka swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych – ogłosiła Szwajcarska Rada Federalna. Efektem tej decyzji będzie uderzenie w majątki rosyjskich oligarchów. Szwajcarska Rada Federalna przekazała, że ze skutkiem natychmiastowym zostają wprowadzone sankcje finansowe wobec prezydenta Rosji Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.Majątki tych samych osób, które już wcześniej objęła sankcjami UE, również w Szwajcarii zostaną zamrożone ze skutkiem natychmiastowym.Szwajcaria wprowadziła również zakaz wjazdu dla pięciu rosyjskich oligarchów i osób związanych blisko z Władimirem Putinem. Władze nie podały jednak ich nazwisk ze względu na zachowanie prywatności. Ponadto zawieszono umowę z 2009 r. o ułatwieniach wizowych dla Rosjan. O decyzji Rady poinformował Reuters. "W świetle kontynuowania wojskowej interwencji na Ukrainie Rada Federalna 28 lutego podjęła decyzję o przyjęciu unijnych pakietów sankcji z 23 i 25 lutego" - czytamy w oświadczeniu szwajcarskiego rządu. Szwajcaria przyjęła także sankcje finansowe wobec prezydenta Rosji Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i szefa MSZ Siergieja Ławrowa. Wejdą one w życie natychmiast.
ZUS przejmie wypłatę polskich emerytur i rent, które były dotychczas wypłacane na terenie Ukrainy oraz udostępni uchodźcom swoją bazę noclegową. Na stronie internetowej ZUS.pl są już informacje w języku ukraińskim o rodzajach pomocy oferowanych przez Zakład. ZUS dysponuje około 1400 miejscami w swoich ośrodkach szkoleniowych na terenie kraju, które chce udostępnić uchodźcom. Taka informacja już została przekazana Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodom. – Ponadto na naszej stronie internetowej ukazały się już pierwsze informacje w języku ukraińskim. W ten sposób staramy się dotrzeć z informacją do potrzebujących, gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.W serwisie na stronie internetowej ZUS-u będą publikowane aktualne treści dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.
Największe firmy branży ubezpieczeniowej będą oferować uchodźcom z Ukrainy darmowe ubezpieczenie na 30 dni – poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń. Mowa o obowiązkowym ubezpieczeniu granicznym Jak poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń na swoim Twitterze: Ubezpieczenie graniczne na 30 dni dla osób wjeżdżających z Ukrainy jest bezpłatne. Oferują je Ergo Hestia, PZU oraz Warta. Ubezpieczenia dostępne u agentów tych firm na przejściach granicznych".Branża ubezpieczeniowa niesie pomoc obywatelom UkrainyUbezpieczenie graniczne na 30 dni dla osób wjeżdżających z Ukrainy są bezpłatne. Oferują je @ERGO_Hestia , @PZU oraz #Warta – ubezpieczenia dostępne u agentów tych firm na przejściach granicznych.#Pomagamy #razemdlaUkrainy pic.twitter.com/mwUygbYZCE— PIU (@PIU_org_pl) February 27, 2022 PZU, Ergo Hestia i Warta poinformowały, że za darmo obejmą ochroną w ramach OC komunikacyjnego obywateli Ukrainy uciekających przed wojną do Polski. Dokument ubezpieczenia mogą otrzymać od agentów tych firm działających przy granicy lub zdalnie, na wielojęzycznej infolinii Ergo Hestii, działającej pod numerem +48 58 766 34 04.
– W ciągu najbliższych godzin w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim, przy polsko-ukraińskiej granicy, powstanie osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy – poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Pytany w Radiu Plus o to, czy na przejściach na granicy ukraińsko-polskiej pojawiają się osoby chcące szukać w Polsce schronienia zaznaczył, że obecnie ruch jest umiarkowany. Zaznaczył, że sytuacja może zmienić się z godziny na godzinę.W ciągu najbliższych paru godzin w województwie lubelskim i w województwie podkarpackim, przy polsko-ukraińskiej granicy, powstaną punkty recepcyjne. Decyzją szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego do odpowiednich działań przystąpili już wojewodowie. W pierwszym etapie prac powstanie osiem punktów – wyjaśnił Szefernaker. Chodzi o zapewnienie wyżywienia oraz pomocy medycznej. – Te punkty są przede wszystkim dla osób, które na najbliższe godziny nie mają żadnej perspektywy w Polsce. Duża część Ukraińców, która będzie chciała znaleźć bezpieczne miejsce w naszym kraju, będzie szukać wśród Ukraińców, którzy już w Polsce są. Ponad 2 mln osób tu przebywa zgodnie z prawem, legalnie. Część osób uda się więc do swoich najbliższych – powiedział wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Ekonomiści nie mają wątpliwości, że eskalacja konfliktu na Ukrainie będzie miała wpływ na gospodarkę. Nasilenie konfliktu może mieć wpływ na rosnące ceny i stale rosnące koszty życia. – Wojna Rosji z Ukrainą oznacza spadek polskiego PKB o 1 proc. i większą skalę podwyżek stóp – oceniają ekonomiści Pekao SA.Światowa gospodarka od dłuższego czasu boryka się z rosnącą w szalonym tempie inflacją. – Kluczowy kanał oddziaływania to jednak ceny. Widzimy, jak na newsy o konflikcie reagują rynki surowców energetycznych i rolnych. To zapowiedź dalszego wzrostu inflacji i prawdopodobnie również większej skali podwyżek stóp (zobaczymy – dla banku centralnego to ogromny dylemat) – podają analitycy Pekao. Eksport do Rosji stanowi 3 proc. całkowitego eksportu towarów z Polski (1,5 proc. PKB), a eksport na Ukrainę – 2 proc. (1 proc. PKB).Eskalacja wojny na Wschodzie może uderzyć w naszą gospodarkę, jest wymiana handlowa. Jedną z konsekwencji może być ograniczenie popytu na towary produkowane w Unii Europejskiej przez odbiorców rosyjskich i ukraińskich.Według danych Eurostatu Ukraina jest 14. wśród odbiorców towarów eksportowanych z Polski. Jednocześnie zajmuje ona 18. miejsce pod względem wartości towarów importowanych do Polski.Dziś w sejmie premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że niezbędne są dalsze sankcje gospodarcze nałożone na Rosję, nawet jeśli miałyby rykoszetem ugodzić w gospodarki państw zachodnich. Takie konsekwencje sankcji rozrysował przed kilkoma dniami prezydent USA Joe Biden. – Stan gospodarki jest dobry, jesteśmy w dobrym położeniu. Nasz budżet jest w bardzo dobrym stanie i to pomimo wdrożenia pakietu antyinflacyjnego. W styczniu to będzie duża nadwyżka budżetowa, w lutym może być budżet zrównoważony – zapewniał szef rządu.
Z najnowszych badań wynika, że polscy pracodawcy są skorzy do zaoferowania wyższego wynagrodzenia Ukraińcom, a nie Polakom. Co więcej, już co trzecia firma w kraju zatrudnia obywateli Ukrainy.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego Ukraińcy w Polsce są hojniej wynagradzaniCo decyduje o chęci Ukraińców do pracy w PolsceGdzie jest najwięcej zatrudnionych Ukraińców
Coraz więcej cudzoziemców przybywa do Polski w celu podjęcia zatrudnienia. Wielu z nich to obywatele Ukrainy, którzy chcą podjąć legalną pracę. Zatrudnienie Ukraińca jest dość długim i skomplikowanym procesem – najprostszą jednak formą jest praca na podstawie oświadczenia. Jakich formalności należy dokonać i na jak długo uzyskać zatrudnienie?