Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ten dokument uprawnia do wielu zniżek. Seniorzy mogą sporo zaoszczędzić
Sylwia Nowosińska
Sylwia Nowosińska 14.09.2024 06:00

Ten dokument uprawnia do wielu zniżek. Seniorzy mogą sporo zaoszczędzić

Pieniądze, portfel
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Emeryci i renciści mają szansę na korzystanie z dokumentu, który zapewni im wiele ulg i zniżek. Żeby mieć do nich dostęp, wystarczy wybrać się do siedziby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w miejscu zamieszkania i poprosić o legitymację emeryta i rencisty lub pobrać ją w aplikacji mObywatel. Do jakich zniżek uprawnia karta?

Jak zdobyć legitymację seniora?

Osoby pobierające emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne mogą wyrobić legitymację emeryta i rencisty. Dokument jest dostępny w formie plastikowej lub elektronicznej. Żeby otrzymać ten pierwszy, należy udać się do lokalnego oddziału ZUS i tam złożyć wniosek o wydanie karty. 
Dla seniorów, którzy sprawnie korzystają z internetu i swobodnie posługują się smartfonami, ZUS przygotował dodatkowe udogodnienie. Wszyscy Ci, którzy zaczęli pobierać emeryturę po 1 stycznia 2023 roku, automatycznie otrzymują kartę w formie elektronicznej. Jeżeli jednak chcą oprócz tego mieć dostęp do legitymacji w fizycznej formie, np. na wypadek sytuacji, gdy zapomną hasła, lub rozładuje im się telefon, wciąż mogą złożyć dodatkowy wniosek do ZUS (wniosek ERL) z prośbą o plastikową kartę. Decyzja w sprawie wydania legitymacji powinna zapaść w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Każdy dokument zawiera m.in. numer legitymacji, nr PESEL emeryta lub rencisty i logo ZUS.
 

ZUS może zawiesić wypłatę emerytury. Zmiany dla seniorów od 1 września

Jak korzystać z dokumentu w formie elektronicznej?

Wydanie mLegitymacji seniora można natomiast zorganizować bez wychodzenia z domu. Po złożeniu wniosku wystarczy zainstalować w swoim smartfonie aplikację mObywatel, wybrać opcję "dodaj dokument" i zaznaczyć opcję "legitymacja emeryta i rencisty". Zaraz potem na ekranie zobaczymy dokument formie elektronicznej w aplikacji. Potem, jeżeli chcemy otrzymać zniżkę, wystarczy, że pokażemy legitymację przy kasie na ekranie smartfona. Dzięki temu osoba uprawniona potwierdza, że jest emerytem lub rencistą, i może swobodnie korzystać z ulg oraz przysługujących jej uprawnień, np. zniżek dotyczących zakupu biletów.

Dlaczego warto zdobyć legitymację emeryta i rencisty?

Posiadacze tego dokumentu mogą płacić mniej za różne produkty i usługi. Mają prawo do zniżek w aptekach, ośrodkach kultury, ośrodkach sportowych, komunikacji miejskiej oraz PKP. To nie wszystko. Legitymacja emeryta i rencisty daje prawo do korzystania z uzdrowisk i uczestniczenia w turnusach rehabilitacyjnych w znacznie niższej cenie. Legitymacja jest też udogodnieniem dla osób, które że względu na stan zdrowia. Osoby, które ukończyły 65 rok życia mogą także korzystać z bezpłatnych leków. Warto pamiętać, że seniorzy zwolnieni są również opłacania abonamentu RTV.

Legitymacja emeryta, a karta seniora

Legitymacja emeryta i rencisty daje także dostęp do karty seniora, która z kolei otwiera dostęp do zniżek oferowanych przez samorządy różnych polskich miast. Aby sprawdzić ich dostępność, wystarczy wejść na oficjalną stronę internetową swojego miasta lub zapytać o kartę w urzędzie. Posiadacze takich kart mogą taniej kupować bilety do teatru, kina, opery, czy zoo oraz korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Niektóre gminy  oferują też seniorom tańsze karnety na baseny, fitness, siłownie i zajęcia jogi.