BiznesINFO.pl
Testament to jeden z najważniejszych dokumentów w naszym życiu. Jak go sporządzić?

Pixabay, tookapic

Sporządzenie testamentu nie jest wcale takie proste. Kilku błędów należy się wystrzegać

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Aby testament wywołał określone skutki prawne przez testatora, czyli osobę sporządzającą testament, to musi być poprawnie napisany. Często zdarza się, że testament istnieje, ale przez błędy formalne jest nieważny. W efekcie wola zmarłego nie zostaje spełn

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest testament

  • W jaki sposób sporządzić testament

  • Co zrobić, aby testament był ważny

Testament musi być skuteczny

Najprościej mówiąc testament jest formą dokumentu, poprzez którą testator rozporządza swoim majątkiem na wypadek śmierci. Dzięki temu ma pewność, że ów majątek przypadnie wybranej przez siebie osobie.

Istnieją najróżniejsze formy testamentu, jednakże najpopularniejszą jest testament pisemny. Sprawdźmy zatem czym jest testament pisemny i jak zyskać pewność, że nasza ostatnia wola zostanie spełniona.

Testament musi być napisany przez osobę go sporządzającą własnoręcznie. Nie można zatrudnić do tego osoby trzeciej, która zrobi to za nas. Niedopuszczalne jest również podtrzymywanie ręki spadkodawcy podczas sporządzania dokumentu.

Nie ma wymogów, które określają to, czym taki testament może być napisany - wskazuje portal bankier.pl. Możemy sporządzić go tak samo za pomocą długopisu, pióra wiecznego, czy nawet ołówka. Bez znaczenia pozostaje także język sporządzenia testamentu, ale pod warunkiem, że sporządzający umie się nim posługiwać. Najczęściej testament sporządzany jest w języku ojczystym.

Testament musi wskazywać na to, jakie składniki majątku przypadają danej osobie. Ponadto, dokument musi zawierać datę, odręczny podpis. Za dodatek możemy uznać m.in.: godzinę sporządzenia testamentu.

Testament może okazać się nieważny

"Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony: w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli; pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści; pod wpływem groźby" - traktuje art. 945 Kodeksu cywilnego (Dz.U.2020.0.1740).

Jednocześnie ustawodawca wskazuje, że "na nieważność testamentu z powyższych przyczyn nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku".

Do testamentu można wprowadzić także zmiany. Jednocześnie dziedziczenie można uzależnić od konkretnej sytuacji, np.: "Przekazuję mojej córce Agnieszce Kowalskiej mieszkanie pod warunkiem ukończenia przez nią studiów z wyróżnieniem".

Testament upoważnia także spadkodawcę do wydziedziczenia, czyli pozbawienia prawa do majątku swoich krewnych zstępnych oraz wstępnych. Art. 1008 KC traktuje, że wydziedziczenie może nastąpić wtedy, gdy: "wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych".

Podobne artykuły

Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

Opłata za ogrzewanie wystrzeli. Szykuj się na horrendalne stawki

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Twój portfel

PKO BP ostrzega przed oszustami. Wyłudzają dane nową metodą

Czytaj więcej >