Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > To koniec abonamentu RTV w Polsce? Będzie nowa opłata
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.01.2024 19:13

To koniec abonamentu RTV w Polsce? Będzie nowa opłata

Telewizor, pilot
Pixabay/Alehandra13

Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla wszystkich posiadaczy telewizorów i odbiorników radiowych. Jednak zdecydowana większość osób ignoruje to zobowiązanie. Teraz jeden z członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przedstawił nowe rozwiązanie, które miałoby zastąpić słynny abonament RTV.  

Abonament RTV to ignorowany obowiązek

Abonament RTV jest opłatą, którą pobiera Poczta Polska w imieniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Płacić powinien każdy, kto posiada telewizor lub radio. Jednak jak się okazuje, jest to powszechnie ignorowany obowiązek i realizuje go jedynie 800 000 osób. Liczba wszystkich zobowiązanych płatników sięga aż 2,5 mln.

Zobacz także: Wielkie zamieszanie wokół milionowej wygranej w Eurojackpot. Totalizator Sportowy odpowiada

Wysoki zwrot podatku? W tym roku się go nie doczekamy

Koniec z abonamentem RTV?

Ostatnio prof. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz medioznawca podczas rozmowy w studiu Polskiej Agencji Prasowej przedstawił rozwiązanie, które mogłoby zastąpić dotychczasowy abonament RTV. - Likwidacja abonamentu RTV miałaby się wiązać z abolicją dla osób, które miały zaległości w jego płaceniu - powiedział prof. Tadeusz Kowalski z KRRiT. 

Ta opłata może zastąpić abonament RTV

Prof. Kowalski opowiedział także o szczegółach nowej opłaty i o tym, kto musiałby ją płacić. - Media publiczne powinny być finansowane z powszechnej składki audiowizualnej, która zastąpiłaby abonament RTV. Stała opłata byłaby uiszczana wyłącznie przez osoby płacące PIT, CIT lub KRUS. To jest składka, która byłaby uiszczana niezależnie od jakiegokolwiek urządzenia, które obywatele posiadają, czy to jest telewizor, laptop, komputer, telefon, cokolwiek. To w ogóle nie ma związku z ilością tych urządzeń. Jest po prostu opłatą za dostęp do twórczości audiowizualnej - podkreślił członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.