BiznesINFO.pl Polska i Świat Toksyczne cząsteczki w jedzeniu. Niepokojące wnioski austriackich naukowców
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Toksyczne cząsteczki w jedzeniu. Niepokojące wnioski austriackich naukowców

15 stycznia 2023
Autor tekstu: Paweł Makowiec

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego odkryli niepokojące zachowanie jednego z warzyw. Przez swoje korzenie pobierało ono z ziemi szkodliwe substancje uwalniane z opon. Odkryli także, że roślina je przetwarza i wydziela nieznane dotąd substancje.

Badania przeprowadzili specjaliści z Uniwersytetu Wiedeńskiego, którzy wyniki swoich eksperymentów opisali w periodyku “Environmental Science & Technology”. Chcieli sprawdzić, czy przenoszone przez wiatr i wodę fragmenty opon niewidoczne gołym okiem mogą przenikać do roślin uprawnych .

Warzywo pochłonęło wszystko

Jak opisuje portal dlahandlu.pl, bez względu na sposób wprowadzenia opon - czy przez wodę, czy bezpośrednio do uprawy - sałata , której zachowanie badano, pochłonęła wszystkie “zaserwowane” związki . Wyniki są bardzo niepokojące.

Jak powiedział cytowany przez dlahandlu.pl kierujący zespołem badaczy prof. Thilo Hofmann, warzywo pobiera szkodliwe chemikalia bez przerwy . Dodał również, że wyprodukowane przez sałatę chemikalia nie zostały dotąd opisane.

Co to konkretnie oznacza? Cytowany przez Polską Agencję Prasową Hofmann zaznaczył, że nie może obecnie stwierdzić , czy produkty przemiany chemicznej w sałacie są toksyczne lub trujące.

Efekt? Sałata ze śmiertelnym dodatkiem

Jednakże jak sugeruje portal dlahandlu.pl, istnieje prawdopodobieństwo, że część z tych związków faktycznie jest trująca . Według Hofmanna, takie zachowanie roślin stwarza zagrożenie dla konsumentów.

Badania dotychczas opisane w “Environmental Science & Technology” były jedynie pierwszym etapem. Teraz zespół będzie chciał sprawdzić kwestię pochłaniania szkodliwych związków przez rośliny, które są uprawiane w ziemi .

Jak zaznaczyła w wypowiedzi cytowanej przez dlahandlu.pl Ruoting Peng, zbadany proces mógł zajść tylko w określonych warunkach . W naturalnych warunkach rośliny mają działać nieco inaczej.

Obserwuj nas w
autor
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat