BiznesINFO.pl
Kiedy wypłata trzynastej emerytury?

pixinio/Bicanski

Trzynasta emerytura jeszcze przed Wielkanocą. Już wiemy, kto otrzyma pieniądze najszybciej

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Trzynasta emerytura zostanie w tym roku wypłacona po raz trzeci. Wiemy, kto może spodziewać się pieniędzy najszybciej, jeszcze przed świętami. "Trzynastka" nie jest jedynym dodatkiem finansowym, jaki seniorzy otrzymają w 2021 roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy zostanie wypłacona trzynasta emerytura

  • Kto otrzyma dodatek przed świętami

  • Jaki jeszcze finansowy dodatek czeka w tym roku seniorów

Trzynasta emerytura. Kiedy wypłata?

Trzynasta emerytura to dodatek finansowy dla emerytów. Jego koncepcja pojawiła się wiosną 2019 roku w kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. To właśnie wtedy po raz pierwszy wypłacono świadczenie (funkcjonowało ono wówczas pod nazwą „Emerytura Plus”).

Przygotowujące się do kolejnej kampanii przed wyborami do parlamentu krajowego Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że w przypadku zachowania władzy trzynasta emerytura nie będzie już świadczeniem jednorazowym, a stałym. Po wygranej zdecydowano, że „trzynastka” będzie wypłacana ustawowo co roku. I tak wiosną 2020 roku świadczenie po raz drugi trafiło do emerytów.

Kiedy trzynasta emerytura zostanie wypłacona po raz trzeci? W niektórych przypadkach jeszcze przed Wielkanocą.

Świadczenie będzie bowiem wypłacane seniorom w terminie w którym pobierają oni „tradycyjną” emeryturę. Terminy wypłat to: 1, 5, 6, 10, 15, 20, 25 kwietnia br.  Warto tu podkreślić, że dodatku pieniężnego przed świętami mogą spodziewać się nie tylko ci, którym listonosz dostarcza przekaz (bądź otrzymują środki na konto) pierwszego dnia miesiąca. W związku z tym, że Wielkanoc wypada w tym roku 4-5 kwietnia, to osobom, którym wypłata przypada w świąteczny poniedziałek, ZUS wypłaci świadczenie wcześniej, co w praktyce oznacza, że powinno ono dotrzeć najpóźniej w najbliższy piątek.

- Wypłaty będą realizowane na ogólnych zasadach przyjętych do wypłaty świadczeń, gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy w Polsce np. dla terminu płatności „05” w kwietniu wypłaty świadczeń będą realizowane do 2 kwietnia włącznie - poinformowało biuro prasowe ZUS, cytowane przez tvn24.pl.

Aby otrzymać trzynastą emeryturę, nie trzeba nic robić, gdyż zostanie ona wypłacona wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku.

A uprawnieni to jak przypomina tvn24.pl osoby pobierające emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowe, renty socjalne, renty rodzinne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

[EMBED-11]

Ile wynosi trzynasta emerytura?

Wbrew nazwie wysokość trzynastej emerytury nie jest równa wysokości otrzymywanych przez seniorów świadczeń. Będzie natomiast równa wysokości najniższej emerytury, czyli 1250,88 zł brutto (1068 zł „na rękę”.

Trzynasta emerytura to nie jedyny dodatek finansowy, jaki otrzymają w tym roku seniorzy. W listopadzie po raz pierwszy ma zostać wypłacona – również w kwocie minimalnego świadczenia – czternasta emerytura. W odróżnieniu od „trzynastki” jesienny dodatek nie trafi w pełnej kwocie do wszystkich seniorów. Otrzymają go ci, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto miesięcznie. Dla pozostałych przewidziano zasadę „złotówka za złotówkę”, co w praktyce oznacza, że dodatek nie trafi do emerytów ze świadczeniem na poziomie 4150 zł brutto.

Z danych przytoczonych przez Money.pl wynika, że koszt trzynastej i czternastej emerytury to ponad 20 mld zł.

Wysokość "trzynastki" to wartość najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2021 roku to około 1251 złotych brutto (1068 złotych netto).

Podobne artykuły

Nowy Ład zabierze bogatym, a odda biednym. Polacy stracą mnóstwo pieniędzy

Twój portfel

Nowy Ład dla milionów Polaków to nowy koszt. Aż 2320 zł do zapłacenia więcej

Czytaj więcej >
Rachunki za ogrzewanie będą wyższe. Wszystko przez srogą zimę.

Twój portfel

Woda będzie droższa. Kolejna podwyżka po prądzie

Czytaj więcej >
Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >