Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle wynosi emerytura dla medalistów olimpijskich. Warunki mogą zaskakiwać
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 07.08.2024 16:34

Tyle wynosi emerytura dla medalistów olimpijskich. Warunki mogą zaskakiwać

Aleksandra Kałucka, pieniądze
Fot. East News/East News Owns, _Alicja_

Kiedy sportowcy Igrzysk Olimpijskich przechodzą na emeryturę? Ile wynosi świadczenie? Niewiele rzeczy budzi tyle pytań, co polski system emerytalny. Dodatkowe wątpliwości wzbudzają przepisy dotyczące świadczeń wypłacanych medalistom olimpijskim. Aby otrzymać pieniądze, muszą spełnić cały szereg warunków.

Emeryturę dostaną szybciej, w zwiększonej wysokości. Ale…

Wiele przepisów dotyczących świadczeń emerytalnych nie zmieniło się od dawna. Wysokość emerytury wypłacanej przez ZUS zależy od stażu pracy i odprowadzonych przez nas składek, a wiek emerytalny to 65. lat w przypadku mężczyzn i 60. lat w przypadku kobiet. Jednak nie w przypadku sportowców, a dokładnie — medalistów olimpijskich. A tych, w związku z trwającymi w Paryżu Igrzyskami Olimpijskimi, przybyło w 2024 roku. W tym roku, 1 stycznia, wzrosła również kwota świadczenia. Teraz to już 4203,04 zł, niezależnie od koloru zdobytego medalu. Co więcej, zdobywcy tego wyróżnienia mogą pobierać emeryturę od 40. roku życia, niezależnie od płci. Jest jednak kilka haczyków, o których muszą pamiętać.
 

Ruszają masowe wymiany - w każdym polskim domu pojawi się nowe urządzenie. Będzie trzeba za nie zapłacić?

Emerytura olimpijska. Dla kogo?

Jak można się łatwo domyślić, nie każdy ma szansę na uzyskanie emerytury dla medalistów olimpijskich. Zgodnie z ustawą o sporcie z 2010 roku świadczenie to przyznawane jest wyłącznie reprezentantom Polski na igrzyskach olimpijskich i olimpiadzie szachowej, a także:

  • osobom zakwalifikowanym na igrzyska olimpijskie odbywające się w 1984 r. w Los Angeles, którzy wzięli udział w zawodach "Przyjaźń 84'",
  • osobom zakwalifikowanym na igrzyska paraolimpijskie lub zawody sportowe osób niepełnosprawnych odbywające się przed 1992 r., będące odpowiednikiem igrzysk paraolimpijskich,
  • osobom zakwalifikowanym na igrzyska głuchych lub zawody sportowe odbywające się przed 2001 r., będące odpowiednikiem igrzysk głuchych.

Ponadto sportowcy, poza zdobyciem co najmniej jednego medalu w ww. zawodach sportowych, muszą spełnić również cały szereg warunków. Prawo do emerytury olimpijskiej mają zatem zawodnicy, którzy:

  • ukończyli 40. rok życia,
  • nie uczestniczyli we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy,
  • mają polskie obywatelstwo,
  • nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
  • nie byli karana dyscyplinarnie za doping w sporcie dyskwalifikacją w wymiarze jednostkowym większym niż 24 miesiące lub więcej niż raz bez względu na jej jednostkowy wymiar.
     

W tej sytuacji sportowcy stracą świadczenie

Emerytura olimpijska nie jest wypłacana z urzędu. Aby ją otrzymać, osoba, która zdobyła medal, sama musi złożyć wniosek do ministra sportu i turystyki. Tak jak w przypadku tradycyjnego świadczenia, emerytura wypłacane jest co miesiąc — chyba, że ustanie jeden z ww. warunków. Wówczas, ponownie, to sam sportowiec musi powiadomić ministerstwo o tym fakcie, a szef resortu wydaje decyzję o odebraniu świadczenia. Emerytura zostaje cofnięta począwszy od miesiąca, w którym ustał dany warunek.