Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tylko do 23 grudnia masz czas na montaż tego urządzenia. Potem posypią się kary
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 20.12.2024 16:56

Tylko do 23 grudnia masz czas na montaż tego urządzenia. Potem posypią się kary

Mieszkanie
Fot. Photo by Naomi Hébert on Unsplash

Od 23 grudnia w Polsce wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w budynkach ogrzewanych piecami węglowymi. Nowe przepisy nakładają obowiązek montażu czujników tlenku węgla, co może znacząco wpłynąć na ograniczenie tragicznych w skutkach zdarzeń.

Rola czujników czadu w prewencji

W samym tylko Tarnowie strażacy już od początku września interweniowali w 20 przypadkach, gdy czujniki czadu zasygnalizowały zagrożenie. Jak podkreśla młodszy kapitan Dominik Ryba, to niewielkie urządzenia, które mogą uratować zdrowie lub nawet życie.

W tym roku odnotowaliśmy cztery przypadki uzasadnionego działania czujek, które uratowały zdrowie, a być może i życie. Dwie osoby wymagały hospitalizacji - tłumaczył rzecznik tarnowskiej straży pożarnej w rozmowie z Radio Kraków.

Warto pamiętać, że czad (tlenek węgla) to coś innego niż dym. Czad jest bezwonny i bezbarwny, a dym - jak powszechnie wiadomo - widać gołym okiem i wyraźnie czuć. To właśnie dlatego warto mieć w domu urządzenie do wykrywania czadu.

Pocztę Polską może czekać paraliż. Związkowcy mówią o strajku

Kiedy i gdzie będą obowiązkowe?

Nowe przepisy przewidują wprowadzenie czujników czadu w domach ogrzewanych piecami węglowymi oraz czujników dymu w nowych budynkach mieszkalnych już od końca grudnia. W przypadku istniejących budynków termin ten wydłużono do 2030 roku. Natomiast dla firm, magazynów oraz hoteli obowiązek ten zacznie obowiązywać już w 2026 roku.

W krajach europejskich, gdzie podobne regulacje już funkcjonują, liczba ofiar śmiertelnych pożarów znacząco się zmniejszyła. Rząd liczy, że podobny efekt zostanie osiągnięty także w Polsce.

Pomoc lokalnych strażaków

Według MSWiA każdego roku w Polsce w wyniku pożarów budynków i innych obiektów budowlanych życie traci średnio 455 osób, mimo spadku ogólnej liczby pożarów. Analizy Państwowej Straży Pożarnej wskazują, że:

  • Około 80% zgonów ma miejsce w pożarach budynków mieszkalnych.
  • Najczęściej tragiczne zdarzenia zdarzają się w sezonie grzewczym.
  • Osoby powyżej 55. roku życia stanowią prawie połowę ofiar śmiertelnych.
  • Znaczna część pożarów wybucha nocą, co dodatkowo zwiększa ich śmiertelność.

Strażacy z OSP Wola Rzędzińska podjęli dodatkowe działania, przekazując czujniki czadu starszym i samotnym mieszkańcom. Zakup urządzeń był możliwy dzięki wsparciu jednej z lokalnych firm.

Możemy tylko wyobrazić sobie, do jakich tragedii mogłoby dojść, gdyby tych urządzeń nie było - podkreślił Dominik Ryba.

Czujniki z atestami można zakupić w cenie od kilkudziesięciu złotych, co czyni je dostępnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Inicjatywy strażaków oraz zmiany prawne to krok w stronę poprawy bezpieczeństwa w polskich domach.