Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Handel > Udowodniono negatywny wpływ smartphone'ów na ludzki mózg. Urojenia to jedne z wielu skutków
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:15

Udowodniono negatywny wpływ smartphone'ów na ludzki mózg. Urojenia to jedne z wielu skutków

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Urojenia jednym ze skutków nadużywania smartphone’ów

Według raportu Common Sense Media, aż 72% amerykańskich nastolatków natychmiast sprawdza telefon, gdy usłyszy lub poczuje dzwięk i wibrację powiadomienia. 59% rodziców uważa, że ​​ich dzieci są uzależnione od urządzeń mobilnych. Nie można nie zauważyć, że smartphone’y stały się nieodłączną częścią naszego życia. Niestety coraz więcej badań udowadnia ich negatywny wpływ. W szczególności największych zagrożeniem są dla nastolatków, które od najmłodszych lat z nich korzystają, nie potrafią jeszcze stawiać sobie granic i są w wieku, gdzie ich mózgi intensywnie się rozwijają.

89% badanych amerykańskich uczniów narzeka przypadłość nazwaną “fantomowymi wibracjami” - wydaje im się, że telefon wibruje, sięgają po niego chcąc sprawdzić powiadomienie, jednak nic nowego nie pojawiło się na ekranie smartphone’a.

Obsesyjne sprawdzanie swoich telefonów sprawia, że ludzie stają się coraz bardziej zestresowani. Psycholodzy doszli do wniosku, że ciągłe sprawdzanie smartphone'ów nie tylko nas stresuje, ale im bardziej jesteśmy zestresowani, tym bardziej czujemy się zmuszeni sprawdzać nasze telefony, tworząc błędne koło uzależnienia i stresu.

Multitasking - plaga naszych czasów

Multitasking, czyli wielozadaniowość jeszcze niedawno było jednym z popularniejszych haseł naszych czasów. Dzisiaj wiemy już, że multitasking nie działa, wcale nie wpływa pozytywnie na naszą pracę i radzenie sobie z obowiązkami. Zaledwie około 2.5% populacji może pracować w systemie multitaskingu. Na resztę wpływa to bardzo niekorzystnie. Ogromny związek z tym ma korzystanie ze smartphone’ów, które nie tylko wymagają na nas bycie non stop “w działaniu”, czy to sprawdzając social media czy odpisując na maile, ale również zachęcają do przerzucania się z jednej czynności na drugą. Przeskakując między zadaniami pojawia się tzw. “switch cost” - koszt przepięcia, który nie tylko marnuje nasz czas, ale również zwiększa ryzyko popełnienia błędu i uruchamia w naszych organizmach produkcję kortyzolu – hormonu stresu oraz dopaminy – hormonu związanego z uzależnieniami.

Czy to oznacza, że należy pozbyć się swojego smartphone’a? Naukowcy zdają sobie sprawę, że nie jest to możliwe. Zalecają jednak ograniczanie jego używanie do minimum.

Tagi: smartphone