Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > UE grozi odcięciem nas od pieniędzy. Wszystko z powody Trybunału
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 07.06.2021 02:00

UE grozi odcięciem nas od pieniędzy. Wszystko z powody Trybunału

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 09.12.2020. Samorzady lokalne wyrazaja sprzeciw wobec zawetowania budzetu unijnego przez rzad. W dniach 9-11 grudnia w wielu miastach Polski wywieszono flagi Polski oraz Unii Europejskiej.
East News, Piotr Molecki

UE ponownie ostrzega Polskę przed utratą pieniędzy. Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że nie ma zamiaru dłużej czekać orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE. Wciąż rozchodzi się o praworządność w Polsce.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy UE zabierze nam pieniądze

  • Dlaczego UE zdecydowała się na tak radykalny krok

UE chce zabrać Polsce pieniądze

Problemy Polski z praworządnością, wartościami i innymi kluczowymi rzeczami z punktu widzenia Unii Europejskiej zaczęły się tuż po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Finalnie kwestie praworządności trochę przycichły, ale wygląda na to, że znów powracają.

Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i osoba odpowiedzialna za monitorowanie wartości i praworządności w krajach UE nie przebiera w słowach. W rozmowie z agencją Bloomberg przyznała, że zastanawia się nad tym kiedy procedury odcięcia Polski i Węgier od unijnych pieniędzy zostaną wdrożone.

Oba kraje skorzystały z prawa do odwołania i wniosły skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Orzeczenie w tej sprawie jeszcze nie zapadło, ale Vera Jourova mówi, że istnieją przepisy pozwalające jej na podjęcie odpowiednich kroków bez konieczności czekania.

UE o praworządności w Polsce

Po uruchomieniu takiej procedury UE ma dziewięć miesięcy na podjęcie decyzji w kwestii naruszenia praworządności w Polsce i na Węgrzech. Ostateczną decyzję wyda Rada Europejska. Wówczas Polska może wcale nie dostać pieniędzy z UE, dostać je w mniejszej kwocie lub z opóźnieniem.

Czy istnieje duża szansa utraty pieniędzy? Politolodzy wskazują, że wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej grozi palcem i nie będzie występowała z żadnymi radykalnymi krokami. Chodzi także o to, aby nie wszczynać kolejnego głośnego skandalu w szeregach Wspólnoty Europejskiej.

Inni uważają, że zapewnienia Very Jourovej mogą okazać się prorocze, a UE zabierze nam pieniądze. Pamiętajmy o tym, że w polityce nie ma nic za darmo i aby coś zabrać, należy dać coś innego w zamian. Polityczna gra to złożona układanka, w której często nie wystarczy pogrozić palcem.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]