Stało się, nie przywieziesz już tak dużo pieniędzy spoza Polski. Na zarobkach zza granicy rząd chce położyć łapę
Ulga abolicyjna ma zostać ograniczona
Jak informowaliśmy na Biznes Info, rząd zamierza wprowadzić ograniczenie ulgi abolicyjnej. Taki pomysł znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2021 roku.
Obecnie ulga abolicyjna umożliwia Polakom uzyskującym dochody w niektórych krajach zagranicznych - z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - na zwolnienie tej części dochodów z podatku. Gdyby ulga abolicyjna została ograniczona, przyniosłoby to budżetowi 230 mln przychodu. - To niedużo biorąc pod uwagę, że w przyszłym roku tylko Estoński CIT zmniejszy wpływy podatkowe o ponad 4 mld zł. Nie przyświeca nam cel fiskalny, ale realizacja obowiązków międzynarodowych i utrudnienie działania podatkowym oszustom - powiedział cytowany przez Gazetę Prawną wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Ulga abolicyjna sprzyja podwójnemu unikaniu opodatkowania
Jaki konkretnie cel przyświeca zatem pomysłowi, aby ulga abolicyjna została ograniczona, skoro - zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Finansów - nie chodzi o pozyskanie dodatkowych pieniędzy dla budżetu państwa? Według wiceministra finansów Jana Sarnowskiego ulga abolicyjna sprzyja oszustom podatkowym, którzy wykorzystują ją do podwójnego unikania opodatkowania. Ulga abolicyjna zwalnia ich z obowiązku płacenia podatku od dochodów uzyskanych za granicą w Polsce, zarazem jednak nie płacą podatku również w kraju uzyskania dochodów. Do zwalczania tego procederu oraz wprowadzenia odpowiednich zmian legislacyjnych Polska zobowiązała się, podpisując w roku 2017 konwencję MLI.
Czy to oznacza, że po wejściu w życie zapowiadanej nowelizacji Polacy pracujący za granią będą musieli odprowadzać od swoich dochodów podatki zarówno w Polsce, jak i w kraju uzyskania dochodów? Niekoniecznie. Aby tego uniknąć Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzić kwotę wolną od podatku z limitem na poziomie 8 tys. zł. 41 tys. spośród 67 tys. Polaków pracujących za granicą uzyskuje dochody poniżej tej kwoty, co oznacza, że po wprowadzeniu nowych przepisów nadal będzie im przysługiwać ulga abolicyjna.