BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Bank w domu, walizka pelna pieniedzy, wielu seniorow trzyma swoje oszczednosci w domu, nie posiadajac kont bankowych padaja ofiara przestepcow wyludzajacych oszczednoscu calego zycia metodami "na wnuczka" lub "na policjanta"

Marek BAZAK/East News

Ulga internetowa przysługuje każdemu z nas. Od podatku odliczysz nawet 1520 zł

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zrobić, by otrzymać ulgę internetową

  • Kto będzie mógł odliczyć 1520 zł

  • Dlaczego jeśli ktoś skorzystał z ulgi przed 2020 rokiem już nie będzie mógł tego zrobić

Ulga internetowa. Co zrobić, by ją otrzymać?

1,5 miesiąca – dokładnie tyle czasu mamy jeszcze na rozliczenie się z fiskusem. Nie wszyscy wiedzą, że wśród ulg z których można skorzystać, jest również ulga internetowa z której może skorzystać każdy, kto poniósł w ostatnim roku koszty związane z użytkowaniem sieci, a zatem zdecydowana większość Polaków. Z internetu korzysta bowiem prawie 30 mln rodaków, jak jednak pokazują przywołane przez Money.pl dane KPMG, w rozliczeniu za 2019 rok ulgę odliczyło jedynie 12 proc. podatników.

Aby skorzystać z ulgi internetowej trzeba posiadać dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków na użytkowanie internetu. Jak podaje portal muszą w nich widnieć: dane identyfikujące kupującego, dane sprzedającego, rodzaj zakupionej usługi oraz kwota zapłaty. Co istotne, dokumentem nie musi być faktura. Wystarczy np. potwierdzenie przelewu, czy umowa, w której wyszczególnione są świadczone usługi.

Niezwykle ważne jest, by z przedstawionego dokumentu jasno wynikało, że kwota poniesionych wydatków dotyczy korzystania z sieci. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ wielu podatników płaci za internet i telefon bądź telewizję jednocześnie. Tymczasem organy skarbowe jak zauważa Money.pl nie zaaprobują np. faktury na której zostanie wykazana kwota za korzystanie z abonamentu na telefon komórkowy, gdy w ramach tego abonamentu jest również pakiet internetowy. Tym samym przedstawiając fakturę w takiej postaci podatnik nie będzie mógł skorzystać z ulgi internetowej.

Jak wspomniano, należy zadbać o to, by przedstawiony dokument wskazywał, że wydatki dotyczą wyłącznie korzystania z internetu. Muszą być na nim zatem osobno wyszczególnione koszty poniesione w związku z użytkowaniem sieci, a osobno koszty korzystania z telefonu czy telewizora. Jeśli tak się nie stanie, wówczas skarbówka może podważyć prawo podatnika do skorzystania z ulgi.

Przepisy dotyczące ulgi internetowej jak zauważa serwis pit.pl nie dopuszczają możliwości odliczenia wydatków poniesionych na instalację internetu w domu, czy obsługę techniczną.

Kto może skorzystać z ulgi internetowej?

Kolejna niezbyt dobra dla wielu podatników informacja wiąże się z faktem, że z ulgi internetowej można skorzystać w kolejno po sobie następujących dwóch latach, w sytuacji, gdy z ulgi jeszcze nie skorzystaliśmy.

W praktyce oznacza to, że z ulgi mogą skorzystać osoby, które jeszcze nigdy tego nie zrobiły, bądź ci, którzy skorzystali z niej w zeszłym roku. W pierwszym przypadku odliczenie ulgi będzie możliwe w tym, jak również w przyszłym roku, zaś w drugim przypadku odliczenie będzie możliwe w tym roku po raz ostatni.

Ulgi internetowej niestety nie można rozdzielać. Tym samym, jeśli ktoś skorzystał z niej na przykład pięć lat temu, to nie będzie miał już takiej możliwości. Nie ma również opcji, by skorzystać z ulgi teraz i na przykład za dwa lata.

Kto może odliczyć 1520 zł w ramach ulgi internetowej?

O ulgę internetową mogą ubiegać się wyłącznie osoby, których wydatki poniesione w związku z korzystaniem z internetu opatrzone są ich nazwiskiem bądź nazwiskiem współmałżonka. Ulga nie przysługuje, gdy umowa podpisana jest przez osobę trzecią.

Na koniec najważniejsze, czyli kwoty, jakie będzie można odliczyć od podatku. Jeśli podatnik dostosuje się do wszystkich opisanych powyżej warunków, wówczas kwota maksymalnego odliczenia to 750 zł. W przypadku podatników rozliczających się razem ze współmałżonkiem jest to 1520 zł.

Podobne artykuły

Biznesinfo

Twój portfel

ZUS przypomina: Zasiłek opiekuńczy można pobierać do 28 marca

Czytaj więcej >
Kiedy będą rekompensaty za prąd?

Twój portfel

Rekompensaty za prąd, to nadal odległa przyszłość. Ministerstwo udzieliło nam odpowiedzi

Czytaj więcej >
Rodzice powinni znać terminy

Twój portfel

Zasiłek opiekuńczy znowu przysługuje. Wszystko z powodu powrotu nauki zdalnej

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Twój portfel

Emerytura bez podatku. Sejm ma być zgodny co do projektu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta wklada pieniadze do portfela

Twój portfel

Horrendalna podwyżka opłat za śmieci w Warszawie. Niektórzy dostają rachunek wyższy o 350 proc.

Czytaj więcej >
Opłata przekształceniowa za przeniesienie kapitału na IKE

Twój portfel

Opłata przekształceniowa zabierze ci aż 15 proc. z konta. Likwidacja OFE może zaboleć

Czytaj więcej >