Wymienisz piec i jeszcze ci zwrócą pieniądze. Mało kto wie, że popularna ulga daje takie możliwości
Jakie wydatki można odliczyć od ulgi rehabilitacyjnej?
Informację tym, że koszt wymiany pieca węglowego na gazowy można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, udzielając odpowiedzi na pytanie podatnika. Podatnik ten - jak informuje Polska Agencja Prasowa - ma 6-letniego niepełnosprawnego syna, który wymaga stałej opieki. Ich mieszkanie jest ogrzewane piecem węglowym, co według ojca stanowi niebezpieczeństwo dla dziecka mającego zaburzenia rozwojowe o charakterze neurologicznym i nierozumiejącego zagrożeń ze strony ognia. To oznacza, że dziecka nie można pozostawić nawet na chwilę bez opieki, a podatnikowi trudno się chłopcem zajmować gdyż sam ma orzeczenie o niepełnosprawności, zaś jego żona pracuje na pełny etat.
Małżeństwo postanowiło wymienić piec węglowy na gazowy. Mężczyzna zwrócił się z pytaniem, czy można odliczyć wydatek na piec w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej - jak podaje PAP - to potwierdził.
Agencja zwraca uwagę na inne korzystne interpretacje dyrektora KIS, przy zastrzeżeniu jednak, że celem ma być poprawa sytuacji osoby niepełnosprawnej, a nie podniesienie ogólnego komfortu życia. PAP przywołuje tu interpretację z marca br, w której chodziło o zamontowanie automatycznego kotła, który miał zastąpić piec miałowy wymagający codziennego czyszczenia. Pomieszczenie grzewcze znajdowało się w piwnicy, więc obsługa pieca była kłopotliwa dla podatnika mającego problemy z poruszaniem się.
Z kolei interpretacja dyrektora KIS z października zeszłego roku dowodzi, że koszt wymiany pieca mogą odliczyć również osoby niepełnosprawne cierpiące na bóle kręgosłupa i z tego powodu nie mogą dźwigać, klękać ani się schylać.