Ulga termomodernizacyjna od podatku. Odliczyć można nawet 53 tys. zł
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną
Czym jest ulga termomodernizacyjna
Ile gospodarstw domowych korzysta z ulgi termomodernizacyjnej i dlaczego liczba wciąż rośnie
Ulga termomodernizacyjna a rozliczenie podatkowe
Ulga termomodernizacyjna, podobnie jak ulga na dziecko, jest jednym z benefitów przysługujących Polakom w ramach rozliczenia podatkowego. Tę pierwszą mogą odliczyć tylko ci, którzy zainwestowali we własną termomodernizację.
Ulgę termomodernizacyjną mogą odliczyć od podatku osoby fizyczne rozliczające się z PIT oraz/lub CIT. Muszą być także właścicielami lub współwłaścicielami posiadłości jednorodzinnych i udowodnić poniesione wydatki na termomodernizację.
Katalog tego, czym jest termomodernizacja określa rozporządzenie ministra właściwego. Warto wiedzieć, że w tym katalogu znajdziemy coraz bardziej popularną instalację fotowoltaiczną. Na te wydatki koniecznym jest posiadanie faktury z ubiegłego roku.
Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć od dochodu lub przychodu (w tym przypadku osób rozliczających się ryczałtem). Jednocześnie ustawodawca przestrzega, że maksymalna kwota do odliczenia to 53 tys. W przypadku małżonków kwota ta przysługuje każdemu z osobna.
- W przypadku kiedy dochód niższy niż poniesione wydatki, ulgę będzie można odliczyć w kolejnych latach, nie dłużej niż przez 6 lat od roku w którym poniesiono pierwszy wydatek. Nie można więc zbiorczo odliczyć od dochodu w jeden rok wszystkich wydatków, ale można korygować deklaracje za lata wcześniejsze - tłumaczy portalowi pit.pl Ewelina Czechowicz z prawnikPIT.pl.
Ulga termomodernizacyjna coraz bardziej popularna
Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć także za pomocą usługi Twój e-PIT. Podatnicy nie muszą samodzielnie wyliczać kwoty ulgi termomodernizacyjnej, a mogą skorzystać z darmowych kalkulatorów dostępnych w internecie. To zdecydowanie ułatwi pracę w dalszych etapach rozliczenia podatkowego.
Ulga termomodernizacyjna po raz pierwszy pojawiła się w 2020 r. i z każdym rokiem zabiera fiskusowi coraz większe pieniądze. Tylko w 2020 r. Polacy wydali ok. 9 mld zł na przydomowe inwestycje.
Z ulgi termomodernizacyjnej korzysta coraz więcej polskich gospodarstw domowych. Według danych w zeszłym roku do użycia podłączono ok. 300 tys. instalacji fotowoltaicznych w polskich domach - informuje portal wysokienapiecie.pl.
Polacy coraz chętniej decydują się na własną mikroinstalację fotowoltaiczną ze względu na dofinansowania płynące z rządu. W zeszłym roku w ramach akcji "Mój prąd" zarejestrowanych zostało 228 tys. wniosków. Co więcej, rządzący zapowiadają kolejną, rozszerzoną edycję programu.