BiznesINFO.pl
Dziś zaczął się szczyt Unii Europejskiej. O czym rozmawiają przedstawiciele państw członkowskich?

Pixnio

Unia Europejska zamierza rozszerzyć swoje kompetencje. Ma to pomóc w walce z pandemią

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Unia Europejska będzie dążyła do zwiększenia swoich kompetencji. Zdaniem Szefa Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego pomoże to zapobiec kolejnym kryzysom wywołanym przez pandemię.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są plany Davida Sassolego wobec przyszłości Unii Europejskiej

  • W jaki sposób Unia Europejska miałaby zwiększyć swoje kompetencje

  • Jakie tematy będą poruszane podczas szczytu Unii Europejskiej

Unia Europejska powinna mieć większe kompetencje

Unia Europejska powinna mieć, zdaniem szefa Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego, więcej kompetencji. Włoski polityk apelował w czwartek do państw członkowskich, by te delegowały większą ilość swoich kompetencji na poziom Unii, aby powstrzymać ewentualne kolejne kryzysy wynikające z epidemii koronawirusa. Jego zdaniem zmiana traktatów nie powinna być traktowana jako tabu.

- Potrzebujemy jakościowego skoku. Musimy zagwarantować, że sytuacja nie powróci do stanu sprzed (pandemii). Powinniśmy delegować więcej kompetencji na rzecz UE, tak abyśmy mieli prawdziwie wspólną politykę ochrony zdrowia. Jak inaczej możemy się bronić przed kolejnymi pandemiami i kryzysami? Jeśli oznacza to zmianę traktatów, to nie może to być tabu - tłumaczył polityk cytowany przez PAP podczas czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli.

- Delegowanie kompetencji musi się odbyć, żeby zapewnić to, czego oczekują od nas nasi obywatele, czyli chronić ich zdrowie za pośrednictwem prawdziwie europejskiej polityki - dodał.

Zdaniem Sassolego konieczna jest również europejska polityka "regulowania mobilności" w UE. Zaświadczenie o szczepieniach jest instrumentem polityki mobilności, który jest skuteczny - stwierdził przewodniczący europarlamentu.

PAP przypomina, że temat certyfikatów szczepień był jednym z tematów, które miały paść podczas wideoszczytu Rady Europejskiej.

Wideoszczyt Unii Europejskiej

Szczyt Unii Europejskiej rozpoczął się dzisiaj o 18:00 w formie wideokonferencji. Udział w nim bierze m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Tematy szczytu krążą przede wszystkim wokół tego, co w tej chwili jest najważniejsze - cały czas obecnej epidemii COVID-19. Przedstawiciele krajów członkowskich skupiają się przede wszystkim na tym, co do tej pory udało się już osiągnąć w związku z pandemią, a także tego, w jaki sposób przyspieszyć dostawy szczepionek. Rozmowy mają dotyczyć także tzw. paszportów szczepień, dzięki którym możliwa będzie kontrola przemieszczania się osób zaszczepionych po terenie Unii Europejskiej.

Jutro, podczas drugiego dnia szczytu w spotkaniu będzie uczestniczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, aby wymienić poglądy na temat stosunków UE-NATO. Wówczas ma zostać przeprowadzona strategiczna debata na temat europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Podobne artykuły

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Daniel Obajtek na wypłatę narzekać nie może. Tylko w 2020 zarobił niemal 1,3 mln zł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >