Unia Europejska chce poszerzyć wspólne kompetencje o leśnictwo. Polska przeciwna
Unia Europejska chce, by leśnictwo należało do kompetencji wspólnych UE. Polska jest przeciwna.
UE chce się zająć lasami
We wtorek Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię o zmianie traktatów, które przeniosą leśnictwo z kompetencji krajowych do wspólnych UE, informuje Puls Biznesu. Aby jednak zmiana doszła do skutku, muszą się zgodzić na na nią wszystkie kraje członkowskie.
Kompetencje dzielone między UE a państwa członkowskie dotyczą m.in. rynku wewnętrznego, transportu i środowiska. Gospodarka leśna jest jednak obszarem, który pozostaje w kompetencjach krajowych.
Lasy to sprawa państwa
Rzecznik rządu Piotr Müller w Radio Wnet był pytany m.in. o pomysł Unii Europejskiej dotyczący przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajowych do wspólnych UE.
"Absolutnie w ogóle nie ma możliwości rozszerzania kompetencji unijnych nawet o skrawek dodatkowych rzeczy związanych z lasami" - odpowiedział. Zapewnił, że w tej sprawie będzie weto Polski.
Podobne zdanie wyraziła również minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. -Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec przyjętej dziś propozycji Parlamentu Europejskiego, który chce przenieść leśnictwo do kompetencji dzielonych pomiędzy UE a Państwa Członkowskie. Polskie lasy to wyłączna kompetencja Warszawy. Nie pozwolimy na zmianę traktatów w tym zakresie – napisała na Twitterze.
Z kolei rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski zwrócił także uwagę, że zmiany te przyczyniłyby się upadku polskiego przemysłu drzewnego i osłabienia całej gospodarki.