Unia Europejska wprowadza nowe ograniczenia. W tych przypadkach zapomnij o gotówce
Unia Europejska już w ciągu kilku najbliższych lat wprowadzi przepisy, które sprawią, że w pewnych okolicznościach zostaną całkowicie zniesione płatności gotówkowe. Już wkrótce wszelkie transakcje przekraczające określoną kwotę będą musiały być realizowane za pośrednictwem konta bankowego.
Parlament Europejski zatwierdził nowe regulacje w sprawie płatności gotówkowych
Parlament Europejski zatwierdził przepisy ograniczające możliwość płatności gotówką w Unii Europejskiej. Już od 2027 roku wszelkie transakcje przekraczające określoną kwotę, będą musiały odbywać się za pośrednictwem konta bankowego.
Co więcej, oprócz ograniczenia płatności gotówką, wprowadzone zostaną także nowe obowiązki związane z potwierdzaniem tożsamości kupującego. Każda transakcja przekraczająca określoną kwotę, będzie wymagała okazania dowodu osobistego lub paszportu.
Weryfikacja tożsamości będzie obowiązkowa również w przypadku transakcji dokonywanych w wybranych branżach, takich jak instytucje finansowe, banki, agencje nieruchomości, kasyna czy podmioty obracające towarami luksusowymi. Jakie kwoty będą wymagały definitywnej rezygnacji z gotówki?
Nietypowe zajęcie dla bezrobotnych. Pomysł jednego z miast zaskakuje Rodzice mogą pobierać zapomogę. Przy zarobkach powyżej tej kwoty dopłata nie przysługujeGotówką zapłacisz tylko do tej kwoty
Nowe regulacje zakładają, że od 2027 roku wszystkie transakcje przekraczające 10 tys. euro (czyli około 42 tys. zł) będą musiały być realizowane za pośrednictwem rachunku bankowego, natomiast przy płatnościach powyżej 3 tys. euro kupujący będzie musiał okazać dokument tożsamości, żeby potwierdzić swoją tożsamość. Regulacja ma na przede wszystkim ograniczyć proceder prania brudnych pieniędzy oraz finansowania działalności przestępczej i terrorystycznej. W praktyce oznacza to, że w wielu przypadkach nie będzie możliwe na przykład kupno samochodu za gotówkę.
Przepisy dotyczące zakazu płatności gotówką powyżej 10 tys. euro zaczną obowiązywać od 2027 roku. W przypadku klubów sportowych i innych wybranych branż okres przejściowy będzie trwał nieco dłużej, a pełne ograniczenia mają wejść w życie do 2029 roku. Jakich zmian można spodziewać się zmian w Polsce?
Polacy wciąż mają potrzebę dysponowania gotówką
W Polsce już obowiązują podobne regulacje – firmy nie mogą dokonywać transakcji gotówkowych wynoszących powyżej 15 tys. zł, natomiast płatności muszą być przeprowadzane bezgotówkowo. Nowe przepisy UE mają wprowadzić ograniczenia, które w szerszym stopniu będą oddziaływać na przedsiębiorców oraz osoby prywatne.
Co dalej z płatnościami gotówkowymi? Póki co, w Polsce nadal „trzymają się” one stosunkowo dobrze. W 2023 r. około 38 proc. Polaków wybierało możliwość płatności gotówką. Narodowy Bank Polski opracował raport i przekazał w nim, że latem 2023 r. rząd wycofał się z planów wprowadzenia w Polsce limitów gotówkowych, które miały zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2024 r.
Zakładany limit miał wynosić do 20 tys. zł, w przypadku transakcji między konsumentem a przedsiębiorcą. Wiele wskazuje na to, że limity na pewno nie doprowadzą do całkowitego wyeliminowania gotówki z obiegu.
"Analiza przeprowadzona przez Deutsche Bundesbank dotyczyła również możliwych zmian roli gotówki w gospodarce przyszłości, a rezultaty wskazują, że wizja świata bez gotówki w perspektywie 15-20 lat jest nierealna. Przeprowadzona w trzech wariantach symulacja, angażująca różne podmioty, w tym użytkowników gotówki, rozważa scenariusze powrotu do gotówki, hiperdigitalizacji płatności oraz hybrydowego współwystępowania różnych środków płatniczych. Co ważne, w każdym z tych scenariuszy w 2037 r. gotówka" - czytamy w raporcie o obrocie gotówkowym w Polsce w 2023 r. wydanym przez Narodowy Bank Polski.