Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Energetyka > Do Polski trafi norweski gaz. Kontrakt podpisany
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 14.07.2022 19:38

Do Polski trafi norweski gaz. Kontrakt podpisany

EN 01530061 0022
East News

W obliczu wojny rosyjsko- ukraińskiej kraje europejskie starają się uniezależnić od rosyjskiego gazu. Polski rząd od dawna przygotowywał się do zmiany dostawcy.

Odcięcie dostaw gazu z Rosji 

Jak przekazało PGNiG, Gazprom wstrzymał dostawy gazu w związku z postanowieniami dekretu Prezydenta Federacji Rosyjskiej nr 172 z 31 marca 2022 roku "o specjalnej procedurze wykonania zobowiązań zagranicznych nabywców wobec rosyjskich dostawców gazu ziemnego". 

Rządzący liczyli się z tym, że może dojść do takiej sytuacji, dlatego PGNiG podjęło negocjacje z Norwegią, która jest ważnym dostawcą paliw kopalnych. 

Polsko-norweskie kontrakty na gaz

Podczas konferencji prasowej w Łagiewnikach (woj. dolnośląskie) Mateusz Morawiecki poinformował o kontrakcie na przesył gazu z Norwegii. 

"Według tej informacji, którą otrzymałem od specjalistów z PGNIG, w tym roku będzie to około 5 mld metrów sześciennych zakontraktowane (przepływu przez Baltic Pipe - PAP), a w przyszłym roku do pełnej możliwości transferu tego gazu, czyli około 10 mld metrów sześciennych" - powiedział.

Nowe kontrakty mają kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki. Premier wyraża nadzieję, że dzięki temu Polsce uda się zachować suwerenność gazową oraz uniknąć szantażu gazowego, który dotyka państwa uzależnione od rosyjskich dostaw gazu.

Prezes PGNiG Iwona Waksmundzka Olejniczak informuje, że dostawy gazu do Baltic Pipe będą pochodzić z miksu własnej produkcji ze złóż z Norwegii i gazu przesyłanego przez producentów surowca na Norweskim i Duńskim Szelfie Kontynentalnym. Podkreśla jednak, że potrzebne są kolejne kontrakty, dlatego spółka prowadzi dalsze rozmowy w tym zakresie.

Przez gazociąg Baltic Pipe ma trafiać gaz ziemny z Norwegii na rynek duński i polski. Jego inwestorami są duński Energinet oraz polski Gaz-System. Gazociąg zostanie uruchomiony w październiku będzie mieć przepustowość około 2-3 mld m3 rocznie. W 2023 roku osiągnie swoją maksymalną moc, czyli 10 mld m3 gazu rocznie. 

Tagi: PGNiG