Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ursus chce się restrukturyzować. Firma odwołuje się od wyroku sądu i składa wniosek o postępowanie układowe
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 21.09.2020 02:00

Ursus chce się restrukturyzować. Firma odwołuje się od wyroku sądu i składa wniosek o postępowanie układowe

Ursus chce się restrukturyzować
Wikimedia Commons/Koefbac/CC4.0

Ursus składa zażalenie na postanowienie sądu o umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego. Firma chce się dalej restrukturyzować, dlatego prosi o możliwość kontynuowania procesu. Ursus wydaje oświadczenie o odwołaniu się od sądowej decyzji. Sprawdzamy jaki plan na swoją działalność ma firma.

Ursus w restrukturyzacji 

Ursus w restrukturyzacji, bo tak brzmi obecnie pełna, oficjalna nazwa tej spółki to polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją ciągników i maszyn rolniczych. Marka liczy sobie 125-lat bogatej historii. Prócz maszyn rolniczych spółka zajmuje się montowaniem i dystrybucją m.in. autobusów. W 2019 Ursus wygrał największy w Europie przetarg na dostawę autobusów elektrycznych dla Zielonej Góry. Obecnie spółka znajduje się w restrukturyzacji. Aby przyśpieszyć proces przywracania spółki do życia, Ursus postanowił wraz ze swoimi kontrahentami podpisać przyśpieszone układy restrukturyzacyjne. Te zostały umorzone przez sąd.

Spółka odwołuje się od postanowienia wydanego przez sąd w sierpniu i wnioskuje o kontynuowanie przyśpieszonego postępowania. W komunikacie jaki wydał Ursus w restrukturyzacji czytamy: – W złożonym zażaleniu emitent przedstawił argumentację prawną przemawiającą - w jego ocenie - za kontynuowaniem postępowania restrukturyzacyjnego. W ocenie spółki, zaskarżone rozstrzygnięcie sądu nie uwzględnia efektów działań restrukturyzacyjnych i wynikających z nich perspektyw, co do realizacji układu, czym godzi w interes emitenta oraz w interesy wierzycieli, gdyż może prowadzić do likwidacji przedsiębiorstwa oraz potencjalnie mniej korzystnego (zważywszy na specyfikę przedsiębiorstwa spółki), aniżeli w przypadku zawarcia układu, zaspokojenia wierzycieli, prowadząc dodatkowo do negatywnych skutków społecznych (prawdopodobieństwa utraty miejsc pracy i spowolnienia gospodarczego) – wskazano w komunikacie.