Pod osłoną strajków, Sejm przeforsował niepokojącą ustawę. Dotyczy niemal nas wszystkich
Ustawa o szczepieniach budzi kontrowersje
W Polsce szczepienia na wybrane choroby są obowiązkowe, a ich wykonywanie realizowane jest zgodnie z przyjętym kalendarzem. Obowiązkowe szczepienia dotyczą dzieci i młodzieży do 19. roku życia. Kto odpowiada ze szczepienia dzieci?
Obowiązek szczepienia dzieci spoczywa na prawnych opiekunach oraz lekarzu rodzinnym. W naszym kraju obowiązkowe szczepienia wykonuje się przeciw gruźlicy, błonicy, zakażeniom pneumokokowym, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B.
Rodzice mogą zaszczepić swoje dzieci także odpłatnie przeciwko grypie czy wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Obecnie cały czas dyskutowany jest temat obowiązkowego szczepienia przeciwko koronawirusowi.
W związku z tym rząd przystąpił do działania i pod przykrywką tematu aborcji, w nocy Sejm przepchnął nowelizację części ustaw w związku z zapobieganiem i przeciwdziałaniem COVID-19. Jak się okazuje, znowelizowana została także ustawa o szczepieniach.
1 . 2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądze 2 . Ujawniono, ile ma na koncie fundacja Tadeusza Rydzyka. Sumy nie mieszczą się w głowie 3 . Specjalny zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Rząd tłumaczy, dlaczego tym razem go nie da
Ustawa o szczepieniach z nowym brzmieniem
Portal wPolityce.pl cytuje art. 13 uchwalonej ustawy, który mówi o tym, że "w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wprowadza się następujące zmiany: […] w art. 46 b a) pkt 4. otrzymuje brzmienie: "obowiązek poddania się badaniom lekarskim przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie", b) po pkt 4 dodaje się pkt 4a w brzmieniu: "4a) obowiązek stosowania określonych środków profilaktycznych i zabiegów". Co to oznacza w praktyce?
Wygląda na to, że Polacy będą obowiązkowo musieli zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Eksperci podkreślają, że rząd de facto nie sprecyzował czym są owe środki profilaktyczne i zabiegi, jednakże w praktyce bardzo często są to szczepienia.
Portal wPolityce.pl przypomina, że z informacji podawanych przez ekspertów wynika, że pierwsze szczepionki na COVID-19 mogą być niebezpieczne dla ludzi. Szczepionki chronią ludzi, jednakże tylko wtedy, gdy są one sprawdzone i bezpieczne. Niestety, w koronawirus jest nową chorobą, o której nadal niewiele wiadomo.