Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Uwaga kierowcy, rząd zapowiada wielkie zmiany na drogach. Wyjadą na nie testowe pojazdy
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 10.12.2024 09:05

Uwaga kierowcy, rząd zapowiada wielkie zmiany na drogach. Wyjadą na nie testowe pojazdy

Pojazd autonomiczny
fot. BP63Vincent, Wikimedia Commons

Za sprawą nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, rząd otwiera drzwi do nowej ery na polskich drogach. Projekt ustawy opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego jasno wskazuje, że już wkrótce kierowcy w trakcie jazdy będą mogli natknąć się na wyjątkowo niecodziennych współuczestników ruchu.

Nowa rzeczywistość na drogach

Polska stawia istotny krok w kierunku przyszłości transportu i badań nad nowymi technologiami. Nowelizacja prawa o ruchu drogowym, której projekt został opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacyjne, otwiera drogę do legalnego testowania na polskich drogach publicznych pojazdów, które jeszcze do niedawna funkcjonowały wyłącznie w sferze science-fiction. 

Kierowcy powinni się przygotować, że już niebawem na drodze mogą natknąć się na pojazd, który będzie się wyróżniał jednym, dość istotnym szczegółem.

Niepokojące słowa Trumpa. "Rozważę wyjście z Sojuszu". Podał warunek

Przegląd porannej prasy za kierownicą?

Projekt nowelizacji wprowadza szereg istotnych zmian, które mają umożliwić rozwój technologii autonomicznych w Polsce. Przede wszystkim, legalizuje on prowadzenie testów zarówno pojazdów półautonomicznych, wymagających nadzoru kierowcy, jak i w pełni autonomicznych, które mogą poruszać się bez udziału człowieka – dotąd było to niemożliwe.

Aby uzyskać zezwolenie na prowadzenie takich testów, konieczne będzie spełnienie określonych wymogów. Po pierwsze, projekt precyzuje, że należy być podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie kierowania i kontrolowania pojazdów zautomatyzowanych. Po drugie, niezbędne jest uzyskanie decyzji administracyjnej wydanej przez Krajowego Koordynatora Prac Testowych. Warunkiem wydania zezwolenia jest zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz brak powodowania utrudnień dla pozostałych uczestników ruchu.

Dogonić współczesność

Opłata za wydanie zezwolenia wynosi maksymalnie 20 tys. zł dla jednego województwa i 40 tys. zł dla kilku województw. Zezwolenie na prowadzenie testów ma być wydawane na okres nie dłuższy niż rok.

Głównym powodem wprowadzenia nowych przepisów jest chęć dostosowania polskiego prawa do dynamicznego rozwoju technologii autonomicznych. Wiele polskich firm zajmujących się badaniami i produkcją nowoczesnych systemów dla pojazdów samochodowych wskazywało na brak możliwości testowania swoich rozwiązań na polskich drogach jako na poważną barierę w rozwoju.