Uważaj w ferie. Za te zabawy grozi mandat
Ferie zimowe to okres, w którym dzieci i młodzież w wieku szkolnym cieszą się wolnym czasem. Spędzają go między innymi na zabawach na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że istnieją ograniczenia. Za pewne zachowania grożą kary.
Ferie zimowe w Polsce
Każdego roku ferie zimowe przypadają na styczeń i luty. Już jakiś czas temu Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło terminy, w których mieszkańcy poszczególnych województw będą mogli korzystać z zimowej aury i choć na chwilę zapomnieć o obowiązkach związanych ze szkołą.
Tradycyjnie okres ferii zimowych dzieli się na cztery partie. Do każdej z nich przypisuje się grupę województw. To właśnie ten podział determinuje, w jakich terminach uczniowie będą mieli ferie.
W 2025 roku jako pierwsi feriami będą cieszyć się mieszkańcy województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Będą oni mieli wolne w dniach 20 stycznia-2 lutego. Reszta harmonogramu wygląda następująco:
- 27 stycznia - 9 lutego: woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie;
- 3 lutego - 16 lutego: woj. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
- 17 lutego - 2 marca: woj. lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Nie wszystkie zimowe "zabawy" są legalne
Nie brakuje aktywności, które mogą wydawać się kuszące, gdy za oknem sypie śnieg. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie “zabawy” są w Polsce dopuszczalne. Za niektóre grożą kary.
Kodeks wykroczeń zabrania między innymi rzucania przedmiotami w poruszające się po drogach pojazdy. Oznacza to, że rzut śnieżką w samochód może skończyć się mandatem. Ponadto nie można urządzać kuligów za samochodem. Prawo zakazuje ciągnięcia po drogach publicznych osób na sankach i innych tego typu rzeczach. Taką “zabawę” można przypłacić mandatem o wysokości 300 złotych i 10 punktami karnymi. Jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, kierowca może stanąć przed sądem. Groziłoby mu nawet 8 lat więzienia.
Jakie kuligi są dozwolone?
Nie oznacza to jednak, że w Polsce obowiązuje kategoryczny zakaz urządzania kuligów. Są one legalne pod warunkiem, że są organizowane z udziałem zaprzęgu konnego.
Bezpieczniejszą i dozwoloną formą kuligu, jest ten organizowany w zaprzęgu za pomocą odpowiednio wytresowanego zwierzęcia, głównie konia; kulig musi być zorganizowany pod okiem dorosłych; wyposażenie pojazdu zaprzęgowego (m.in. w oświetlenie) ma odpowiadać warunkom określonym w stosownych przepisach – Rozporządzenia Ministra Infrastruktury; pasażerowie sań powinni zachować ostrożność i spokój, unikać przepychanek, które grożą wypchnięciem; kierujący pojazdem zaprzęgowym powinien zachować odpowiednią prędkość i ostrożność - wylicza w komunikacie Polska Policja.