Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Handel > Stawki VAT jednak znów do zmiany? Resort finansów ujawnił możliwe poprawki
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 23.07.2020 02:00

Stawki VAT jednak znów do zmiany? Resort finansów ujawnił możliwe poprawki

Wyższy VAT na sprzęt dla niewidomych może doprowadzić do modyfikacji nowej matrycy podatkowej
Wikimedia Commons, Eddau

Nowa matryca VAT do wymiany

Jak donosi Gazeta Prawna, obowiązująca od 1 lipca nowa matryca VAT jest źródłem wielu kontrowersji w związku z niespodziewanymi podwyżkami. Rolnicy będą ponosić wyższe koszty inseminacji bydła, co spowoduje wzrost cen mleka. Z kolei producenci środków higienicznych ucierpią w wyniku podniesienia stawki podatkowej na watę i materiały włókiennicze.

Do tej listy poszkodowanych w skutek wprowadzenia nowej matrycy dołączyły teraz osoby niewidome. Co prawda podatek VAT na wyroby medyczne wynosi wciąż 8%, jednak ustawowa definicja wyrobu medycznego nie obejmuje niektórych produktów o zastosowaniu medycznym, np. sprzętu komputerowego i poligraficznego dla ociemniałych, który teraz podpada pod podatek 23-procentowy.

VAT na wyroby medyczne 

Obłożenie części sprzętu o zastosowaniu medycznym podatkiem VAT na poziomie 23% wynika z zawężonej, ustawowej definicji wyrobu medycznego, za który uznawany jest taki produkt, który producent uznał za przeznaczony do celów medycznych. Jak podaje Gazeta Prawna, podwyżka VAT może objąć także "części i akcesoria dla protez oraz przyrządów ortopedycznych oraz maszyn do pisania dla niewidomych" - jako że nie spełniają ustawowej definicji.

Ministerstwo finansów zapewnia jednak, że likwidacji 8-procentowego VAT na sprzęt dla niewidomych nie będzie, a publikacje w alfabecie Braille’a podpadają pod podatek 5-procentowy jako "Książki, broszury, ulotki i podobne materiały, drukowane, nawet w pojedynczych arkuszach (CN 4901)". "Nie zmieniła się również stawka podatku na wyroby medyczne, a z informacji, które otrzymało MF w trakcie prac legislacyjnych nad nowelizacją, wynika, że większość urządzeń i programów komputerowych dla osób niewidomych i słabowidzących spełnia tę definicję" - relacjonuje Gazeta Prawna. Ministerstwo Finansów nie wyklucza jednak poprawek do ustawy mających na celu objęcie niższym podatkiem także sprzętu nie podpadającego pod aktualną ustawową definicję wyrobu medycznego.

Tagi: VAT