Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podatki CIT i VAT potężnym ciosem dla Polski. Rząd będzie musiał wprowadzić zmiany
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 24.06.2020 02:00

Podatki CIT i VAT potężnym ciosem dla Polski. Rząd będzie musiał wprowadzić zmiany

CIT i VAT
Pixabay

Dziury w budżecie

Jak już pisaliśmy na Biznes Info, nawet minister finansów Tadeusz Kościński ocenia sytuację polskich finansów jako krytyczną. - To jest największy kryzys w historii Polski - przwoływał Kościńskiego portal Business Insider. Minister zapowiedział także nowelizację budżetu, której projekt ma zostać przedstawiony w ciągu 1,5 do 2 tygodni.

Nowelizacja miałaby zostać przeprowadzona jeszcze w lipcu, nim posłowie wyjadą na sierpniowe urlopy. "Nowelizacja jest konieczna, bo kryzys pandemiczny pustoszy kasę państwa, a dotychczasowy plan z zerowym deficytem stał się zupełnie nieaktualny. Już po maju deficyt wyniósł prawie 26 mld zł" - napisała w środę (24.06) Rzeczpospolita.

Prawdopodobnie zmiany nie będą jednak radykalne. - Jeśli chodzi o kształt nowelizacji, to raczej będzie to dostosowanie się do kryzysowej rzeczywistości niż zmiana najważniejszych parametrów – powiedział Rzeczpospolitej Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Możemy się zatem spodziewać nie tyle wyższych podatków czy zatrzymania transferów społecznych, ile raczej zwiększenia dopuszczalnego deficytu budżetowego. Zdaniem Bujaka deficyt ten zmieści się w przedziale od 50 do 100 miliardów złotych. Deficyt budżetu centralnego nie stanowi jednak całości deficytu sektora finansów publicznych. Należy wziąć pod uwagę także wydatki spoza tego budżetu, np. z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 czy z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Podatek VAT nie starcza

Głównym źródłem problemów budżetowych mogą okazać się zmniejszone wpływy z podatków. Zdaniem Sławomira Dudka, ekonomisty Pracodawców RP, największego spadku należy się spodziewać w dochodach z podatków CIT i VAT. Spadki przychodów z podatku VAT odzwierciedlają zmniejszenie konsumpcji w wyniku kwarantanny. Chociaż kwietniowy spadek PIT i CIT można powiązać z przesunięciem okresu rozliczeniowego, to jednak w dłuższej perspektywie tutaj także spodziewane są duże straty.

CIT jest podatkiem od zysków przedsiębiorstw, a te także wiele straciły z powodu lockdownu. Z kolei możliwym masowym zwolnieniom i wzrostowi bezrobocia będzie towarzyszył spadek wpływów z podatku PIT. Jednak to właśnie spadek wpływów z podatku VAT najbardziej nadwyręża budżet państwa, któremu podatek ten dostarcza ponad 40 proc. dochodów.