BiznesINFO.pl
Stawki VAT niższe w wielu europejskich krajach. W Polsce bez zmian

Biznes Info

Lista państw UE, które obniżyły VAT na czas pandemii. Dwóch sąsiadów Polski

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Wiele europejskich państw zdecydowało się na czas pandemii zmniejszyć stawki VAT - aby obciążyć obywateli. W Polsce rząd obiecywał obniżenie podatków, tymczasem płacimy tyle samo lub więcej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakich krajach zdecydowano się obniżyć stawki VAT

  • Na co obniżono stawki VAT

  • Co z obniżką VAT w Polsce

VAT obniżają w wielu państwach, ale nie w Polsce

VAT został obniżony w siedmiu krajach Unii Europejskiej: w Niemczech, Belgii, Czechach, Chorwacji i Irlandii. Decyzja wynika z chęci pomocy obywatelom dotkniętym epidemią koronawirusa. W Polsce, mimo że rząd obiecywał obniżkę VAT, stawki pozostały niezmienione. Całej sprawie przyjrzał się portal Business Insider.

VAT niższy w Niemczech

Jednym z krajów, które zdecydowały się odciążyć obywateli przez obniżenie stawek VAT, są Niemcy. U zachodnich sąsiadów stawki podatku VAT wynosiły 19 proc. stawki podstawowej oraz 7 proc. obniżonej stawki podatku, jednak w związku z epidemią koronawirusa rząd Angeli Merkel zdecydował się obniżyć stawki do odpowiednio 16 i 5 proc. na pół roku. Z niższego podatku VAT Niemcy mogli korzystać do grudnia.

Chorwacja z niższym VAT-em

Chorwacja zdecydowała się obniżyć stawki VAT z 20 do 5 proc., na najważniejsze produkty w ich gospodarce, a więc wszystkie związane z turystyką. Obniżka podatku VAT obowiązywała od 15 lipca 2020 r. do 12 stycznia 2021 r.

Jak podaje Business Insider, w związku z niższymi stawkami VAT, taniej można było kupić żywność i napoje bezalkoholowe sprzedawane bezpośrednio w restauracjach, kawiarniach i pubach. Niższe stawki dotyczyły też jedzenia kupowanego na wynos, noclegów w hotelach, najmu kwater wakacyjnych, a także opłat za przyczepy kempingowe.

Czechy

Jak podaje portal, obniżka VAT w Czechach była “największą obniżką podatkową w historii”. Słowo obniżka nie jest w tym przypadku zbyt precyzyjna, ponieważ Czesi zdecydowali się zmienić sposób przeliczania podatków, a nie zmniejszyć ich stawki. Tak czy inaczej, w kieszeni Czechów pozostawało więcej pieniędzy.

Podatek dochodowy spadł w Czechach do 15 proc. z 20,1 proc. Zniesiony został także podatek solidarnościowy w wysokości 7 proc. (od 4-krotności średnich zarobków w Czechach). Na jego miejsce wprowadzono nowy próg na poziomie 23 proc. Wszystkie zmiany mają uszczuplić wpływy z PIT-u o 40 proc., a więc ok. 2 proc. czeskiego PKB, co w przeliczeniu na złotówki daje 14 mld zł.

Oprócz tego z początkiem 2021 roku obniżono w Czechach VAT do 10 proc. m.in. na usługi gastronomiczne, noclegowe i kulturalne, obsługę wyciągów narciarskich oraz dostęp do imprez i obiektów sportowych, podaje BI.

Austria obniżyła VAT na catering, turystykę i kulturę

W Austrii zdecydowano się od 1 lipca 2020 roku obniżyć VAT na catering, turystykę i kulturę. Niższy podatek dotyczył m.in. żywności i napojów w placówkach gastronomicznych, wizyt w muzeach, kinach lub na imprezach muzycznych oraz gazet i innych periodyków czy książek, podaje BI.

Mimo że obniżony VAT miał obowiązywać do końca 2020 roku, austriacki rząd zdecydował się przedłużyć obniżkę do końca bieżącego roku.

VAT niższy w Belgii, Irlandii i Bułgarii

Stawki VAT zdecydowały się obniżyć także rządy Belgii, Irlandii i Bułgarii. Podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionych krajów, stawki VAT obniżono między innymi w branży gastronomicznej i kulturalnej. 

VAT w Polsce

Jedyną zmianą, jakiej doczekaliśmy się w Polsce, było w połowie 2020 r. wprowadzenie nowej matrycy VAT, która porządkowała stawki tego podatku, przypomina Business Insider. Zmiana ujednolicała stawki, które traktowano zwykle w zależności od interpretacji (np. sos musztardowy był inaczej opodatkowany inaczej niż musztarda). W związku z powyższym ceny niektórych produktów zmniejszyły się, a innych poszły w górę. Zmiana nie wpłynęła znacząco na budżet państwa, który w zasadzie pozostał bez zmian. 

BI przypomina, że jeszcze przed pandemią rząd obiecywał, że stawki VAT zostaną zmniejszone i powrócą do tych starych, sprzed rządów Donalda Tuska - z 23 na 22 proc. i z 8 na 7 proc.

Według zapewnień Ministerstwa Finansów miało to nastąpić od stycznia 2022 r., jednak koronawirus pokrzyżował rządzącym plany i założenie powrotu do niższych stawek zostało porzucone.

Podobne artykuły

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Daniel Obajtek na wypłatę narzekać nie może. Tylko w 2020 zarobił niemal 1,3 mln zł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >