Von der Leyen we Wrocławiu: 10 mld euro dla krajów dotkniętych powodzią. Tyle trafi do Polski
Szefowa Komisji Europejskiej gościła w czwartek we Wrocławiu. Spotkała się tam z Donaldem Tuskiem, a także z premierami Czech i Słowacji oraz z kanclerzem Austrii. Spotkanie odbyło się w związku z powodzią, która dotknęła naszą część Europy. Ursula von der Leyen zapowiedziała przekazanie 10 mld euro oraz podkreśliła, że finansowanie będzie stuprocentowe, bowiem "czas jest wyjątkowy i działania muszą być wyjątkowe". Znaczna część unijnych środków trafi do Polski.
Odbudowa po katastrofie
Pieniądze dla państw, które ucierpiały w wyniku powodzi, pochodzić będą z unijnego Funduszu Spójności. W jego ramach do wykorzystania będzie w sumie 10 miliardów euro. Podczas odbywającego się we Wrocławiu spotkania z Donaldem Tuskiem, premierem Czech Petrem Fialą, premierem Słowacji Robertem Fico oraz kanclerzem Aurstrii Karlem Nehammerem, Ursula von fer Leyen zapewniała, że Europa stoi u boku dotkniętych żywiołem krajów.
Rolnicy zwolnieni z kontroli. To nowa forma wsparcia dla powodzian: co zyskają Polacy?Największa rzecz to znalezienie finasowania na odbudowę po katastrofie. W tym celu możemy wykorzystać dwa źródła, przede wszystkim Fundusz Solidarności, który może posłużyć do odbudowy dróg, autostrad, linii kolejowych, mostów, czyli infrastruktury – powiedziała szefowa KE.
Kwota, która nie wystarczy
Szefowa Komisji Europejskiej przyznała, że – patrząc na skalę zniszczeń - zdaje sobie sprawę, że te pieniądze nie pokryją wszystkich strat. Dlatego fundusz spójnościowy zmobilizowany ma zostać tak, by można było go wykorzystać elastycznie w sposób dostosowany do potrzeb kraju i tam, gdzie te potrzeby są największe.
Nie ma tutaj współfinansowania, ponieważ to jest Fundusz Spójności, stuprocentowe finansowanie, ponieważ czas jest wyjątkowy, to i działania muszą być wyjątkowe. 10 mld euro można wykorzystać z Funduszu Spójności dla krajów, które dotknęła powódź, to jest reakcja kryzysowa – podkreśliła von der Leyen.
Połowa dla Polski
W czwartek wieczorem szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował, że połowa ze środków przekazanych z Funduszu Spójności trafi do Polski. Jak stwierdził, jest to efekt szybkiej reakcji polskiego premiera.
Premier Donald Tusk zorganizował błyskawiczny szczyt państw dotkniętych powodzią z udziałem premierów Czech, Słowacji, kanclerza Austrii oraz przewodniczącej komisji europejskiej Ursuli von der Leyen. Efekt: 10 mld euro (z tego 5 mld euro w Polsce) z Funduszu Spójności na preferencyjnych warunkach zostaje uruchomionych na odbudowę po powodzi – napisał Grabiec.