W 2024 roku ten obowiązek czeka ponad 200 tys. Polaków. Za jego niedopełnienie grozi grzywna
Wezwanie do stawienia się na przyszłoroczną kwalifikację wojskową otrzyma ok. 230 tys. Polaków. Głównie tyczy się to młodych dorosłych. Kwalifikacja ma na celu przyznanie im kategorii A, B, D lub E, nie oznacza wcielenia w szeregi wojska. Niemniej, jeśli ktoś unika stawienia się na kwalifikacji, może mu grozić grzywna.
Kwalifikacja wojskowa 2024. Tysiące Polaków otrzyma wezwanie
Udział w kwalifikacji wojskowej jest obowiązkiem obywatelskim, określonym Konstytucją RP. Przeprowadzeniem tych czynności zajmuje się starosta lub prezydent miasta. Kwalifikację ogłasza wojewoda na obszarze województwa w drodze obwieszczenia, nie później niż na 14 dni przed dniem jej rozpoczęcia. Wójtowie lub burmistrzowie (prezydenci miast) kierują wyzwania do określonych osób, a te muszą je otrzymać na minimum 7 dni przed terminem stawiennictwa. Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało, że w przyszłym roku kwalifikacja odbędzie się między 1 lutego a 30 kwietnia. Przechodzimy więc do kluczowej sprawy: kto tym razem otrzyma wezwanie do kwalifikacji wojskowej?
Będą to mężczyźni, którzy w 2024 roku kończą 19. rok życia; osoby, które wciąż nie dopełniły tego obowiązku oraz ci, wobec których kwalifikacji nie przeprowadzono w ubiegłym roku, choć obchodzili wówczas 19. urodziny. Interia Biznes informuje, że wezwanie mogą otrzymać też kobiety urodzone w latach 1997-2005 posiadające kwalifikacje rozumiane jako przydatne dla służby wojskowej. Mówimy tu o zawodach medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych. Cenne jest również posiadanie wykształcenia lub kwalifikacji z zakresu informatyki, tłumaczenia, psychologii, radiologii czy diagnostyki laboratoryjnej.
Nie zabierasz paragonu ze sklepu? 19-latek to wykorzystał i “zarobił” prawie 90 tys. zł Przełom w zwalczaniu kradzieży tożsamości. Będzie można zastrzec swój numer PESEL. Znamy datęJakie są kategorie wojskowe?
Najwyższa kategoria to A – oznacza, że dana osoba jest zdolna do służby wojskowej. Kolejna to B – w tym przypadku ktoś zostaje uznany za czasowo niezdolnego do służby wojskowej (do 24 miesięcy). Litera D wskazuje niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju, a E – trwałą i całkowitą niezdolność, również w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Kiedy za niestawienie się na kwalifikacji grozi grzywna?
Jeżeli z ważnych przyczyn wezwana osoba nie może stawić się w wyznaczonym terminie, powinna zawiadomić o tym właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta). Powinna to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji oraz podać przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się do kwalifikacji – wyjaśnia Wojsko Polskie i dodaje, że w takiej sytuacji wójt bądź burmistrz (prezydent miasta) wskaże nowy termin stawiennictwa.
Z ustawy o obronie ojczyzny wynika, że jeśli ktoś z nieuzasadnionych powodów nie stawi się na komisji wojskowej, może zostać ukarany grzywną. Istnieje też scenariusz, w którym taka osoba zostaje doprowadzona na kwalifikację wojskową przez policję. Kara finansowa grozi również wtedy, gdy wezwany nie przedstawi podczas kwalifikacji odpowiednich dokumentów np. dowodu osobistego.